„Didžios vertės perlai“ (The Pearl of Great Price) yra vienas iš keturių kanoninių Pastarųjų Dienų Šventųjų Jėzaus Kristaus Bažnyčios (LDS, dažnai vadinamos mormonais) šventraščių, greta Mormono Knygos, Doktrinos ir Sandorų bei Biblijos. Šis nedidelis tekstų rinkinys, pirmą kartą paskelbtas 1851 m. Liverpulyje, Anglijoje, Franklin D. Richards iniciatyva, buvo sudarytas iš Josepho Smitho, Pastarųjų Dienų Šventųjų judėjimo įkūrėjo, apreiškimų, vertimų ir raštų. Knyga buvo oficialiai kanonizuota 1880 m. ir laikoma šventuoju raštu, papildančiu kitus LDS kanono tekstus.
Pavadinimas „Didžios vertės perlai“ kilęs iš Jėzaus palyginimo apie brangų perlą (Mato 13:45–46), simbolizuojantį neįkainojamą dvasinę tiesą, kurią verta įsigyti bet kokia kaina. Tekstas skirtas stiprinti tikinčiųjų tikėjimą, pateikiant unikalius doktrinos aspektus, tokius kaip premortalus egzistavimas, Dievo prigimtis ir kosminė kūrinijos tvarka.
„Didžios vertės perlai“ nėra naratyvinė istorija, o veikiau įvairių dokumentų rinkinys, atspindintis Josepho Smitho teologinius ir istorinius įnašus. Jo turinys formavo LDS bažnytinę doktriną, tačiau kai kurios dalys, ypač Abraomo knyga, sukėlė kontroversijas dėl jų kilmės ir istorinio pagrįstumo.
„Didžios vertės perlai“ susideda iš penkių pagrindinių skyrių, kurie atspindi Josepho Smitho apreiškimus, vertimus ir raštus:
- Mozės knyga (The Book of Moses):
Šis skyrius yra Josepho Smitho įkvėpto Biblijos peržiūrėjimo (Joseph Smith Translation, JST) dalis, apimanti Pradžios knygos 1–6 skyrių perdirbtą versiją. Ji prasideda „Mozės vizijomis“ (1 skyrius), kuriose aprašomas Dievo pokalbis su Moze, ir tęsiasi su kūrinijos, Adomo ir Ievos, Enocho pranašystės bei Nojaus istorija (2–8 skyriai). Mozės knyga pristato unikalius LDS mokymus, tokius kaip premortalus egzistavimas ir Enocho miesto (Siono) koncepcija. Kai kurie fragmentai buvo paskelbti dar 1832–1851 m. bažnyčios laikraščiuose. - Abraomo knyga (The Book of Abraham):
Šis 1835 m. Josepho Smitho „išverstas“ tekstas teigia esantis pagrįstas egiptietiškais papirusais, įsigytais iš keliaujančios mumijų parodos. Jame aprašomas patriarcho Abraomo gyvenimas, kosmologija ir kūrinijos istorija, įskaitant doktrinas apie preegzistuojančias sielas ir Dievo organizuojamą visatą iš amžinų elementų, o ne kūrimą ex nihilo. Abraomo knyga buvo kanonizuota 1880 m., tačiau jos autentiškumas kelia diskusijų, nes 1966 m. rasti papirusų fragmentai atitiko egiptietišką „Kvėpavimo leidimą“ (Book of Breathings), o ne Abraomo tekstą. - Josepho Smitho – Mato evangelija (Joseph Smith–Matthew):
Tai Josepho Smitho peržiūrėtas Mato evangelijos 24 skyrius, kuriame aptariami ženklai, susiję su Antruoju Kristaus atėjimu. Šis tekstas buvo dalis platesnio Biblijos vertimo projekto, pradėto 1831 m., ir pabrėžia pranašiškus įvykius, svarbius LDS eschatologijai. - Josepho Smitho istorija (Joseph Smith–History):
Šis skyrius yra Josepho Smitho 1838 m. užrašytas autobiografinis pasakojimas apie savo ankstyvą gyvenimą, Pirmąją viziją (1820 m.), kai jis teigia matęs Dievą Tėvą ir Jėzų Kristų, bei angelo Moronio apsilankymus, atvedusius prie Mormono Knygos aukso plokštelių atradimo. Tekstas baigiasi Mormono Knygos vertimo pradžia, tačiau platesnė istorija tęsiasi kituose šaltiniuose, tokiuose kaip History of the Church. - Tikėjimo straipsniai (The Articles of Faith):
Tai 13 trumpų tikėjimo teiginių, kuriuos Josephas Smithas 1842 m. parašė laiške laikraščio redaktoriui Johnui Wentworthui. Jie glaustai išdėsto pagrindines LDS doktrinas, tokias kaip tikėjimas Dievu, Jėzumi Kristumi, Šventąja Dvasia, apreiškimu ir krikštu. Straipsniai buvo pirmą kartą paskelbti Times and Seasons laikraštyje.
„Didžios vertės perlai“ buvo sudarytas siekiant suteikti naujai atsivertusiems nariams, ypač Britanijoje, prieigą prie svarbių Josepho Smitho apreiškimų. Vėlesnės redakcijos (1878, 1902 m.) pašalino kai kuriuos fragmentus, dubliuojančius Doktriną ir Sandoras, ir pridėjo naujų antraščių bei skyrių struktūrą, kurią 1902 m. standartizavo James E. Talmage.
„Didžios vertės perlai“ yra reikšmingas dėl savo unikalių doktrinų, kurios skiria LDS bažnyčią nuo kitų krikščioniškų denominacijų:
- Premortalus egzistavimas: Mozės ir Abraomo knygos moko, kad sielos egzistavo prieš gimimą ir dalyvavo dieviškame plane.
- Dievo prigimtis: Tekste Dievas vaizduojamas kaip kentintis kartu su žmonija, o ne kaip abstraktus, nekintantis esinys. Abraomo knyga teigia, kad Dievas organizuoja amžinus elementus, o ne kuria iš nieko.
- Siono projektas: Enocho miestas Mozės knygoje yra modelis LDS bendruomenės vizijai kurti teisingą visuomenę.
- Teosis: Tekste užsimenama apie žmogaus potencialą tapti dievišku, ypač per Enocho aprašymus.
- Paskutiniųjų dienų pranašystės: Josepho Smitho – Mato evangelija pabrėžia ženklus, susijusius su Kristaus sugrįžimu.
Knygos reikšmė slypi jos gebėjime aprėpti tiek kosminę žmonijos istoriją (nuo kūrinijos iki eschatologijos), tiek asmeninį Josepho Smitho liudijimą. Tačiau Abraomo knyga kelia daug diskusijų dėl papirusų kilmės. Kritikai teigia, kad Josepho Smitho „vertimas“ neatitinka egiptologinių papirusų tyrimų, kurie identifikuoja juos kaip standartinius laidojimo tekstus. LDS apologetai siūlo alternatyvias teorijas, pvz., kad Smithas gavo apreiškimą, o ne tiesioginį vertimą.
Citatos iš „Didžios vertės perlų“
Žemiau pateikiamos kelios svarbios citatos, atspindinčios teksto temas (remiantis LDS leidimu, anglų kalba):
- Mozės knyga 1:39 (Apie Dievo tikslą) „Nes štai, tai yra mano darbas ir mano šlovė – įgyvendinti žmogaus nemirtingumą ir amžinąjį gyvenimą.“
Ši citata pabrėžia LDS mokymą apie žmogaus dievišką potencialą ir Dievo planą. - Abraomo knyga 3:22–23 (Apie premortalų egzistavimą) „Dabar Viešpats man buvo parodęs, Abraomui, protingus [būtybes], kurios buvo suorganizuotos prieš pasauliui atsirandant; ir tarp jų stovėjo viena, panaši į Dievą, ir jis tarė tiems, kurie buvo su juo: Mes nusileisime, nes ten yra erdvė, ir paimsime šias medžiagas, ir padarysime žemę, kur šie galėtų gyventi.“
Ši eilutė pristato unikalią LDS doktriną apie sielų egzistavimą prieš gimimą. - Josepho Smitho istorija 1:17 (Pirmoji vizija) „Kai šviesa nusileido ant manęs, pamačiau dvi Asmenybes, kurių švytėjimas ir šlovė buvo neapsakomi, stovinčias virš manęs ore. Viena iš jų kreipėsi į mane, pavadindama mane vardu, ir tarė, rodydama į kitą: Tai yra mano Mylimas Sūnus. Klausyk Jo!“
Ši citata aprašo Josepho Smitho teiginį apie Dievo Tėvo ir Jėzaus Kristaus regėjimą, kuris yra LDS teologijos pagrindas. - Tikėjimo straipsniai 1:1 (Pagrindinis tikėjimas) „Mes tikime Dievu, Amžinuoju Tėvu, ir Jo Sūnumi, Jėzumi Kristumi, ir Šventąja Dvasia.“
Šis straipsnis glaustai išdėsto LDS tikėjimą trejybe kaip atskiras būtybes. - Mozės knyga 7:18 (Apie Siono bendruomenę) „Ir Viešpats pavadino savo tautą Sionu, nes jie buvo vienos širdies ir vieno proto, ir gyveno teisume; ir tarp jų nebuvo vargšų.“
Ši citata atspindi LDS idealą kurti teisingą ir vieningą bendruomenę.
Palyginimai su kitais kūriniais
„Didžios vertės perlai“ turi tam tikrų panašumų su kitais religiniais tekstais, tačiau yra unikalus savo kontekstu:
- Bhagavadgita: Abu tekstai nagrinėja dievišką apreiškimą ir žmogaus pareigą, tačiau Bhagavadgita yra dialogas tarp Krišnos ir Ardžunos, o „Didžios vertės perlai“ yra rinkinys be vieningo naratyvo.
- Dhammapada: Budizmo tekstas siūlo praktinius etinius patarimus, o „Didžios vertės perlai“ labiau orientuotas į teologiją ir kosmologiją, su stipriu apreiškimo akcentu.
- Avestos komentarai (Zend Avesta): Abu tekstai perteikia pranašiškus apreiškimus, tačiau „Didžios vertės perlai“ yra modernesnis ir labiau susijęs su krikščionišku kontekstu.
- Vachanamrut: Swaminarayan mokymai, kaip ir „Didžios vertės perlai“, pabrėžia dvasinį vadovavimą per įkūrėjo žodžius, tačiau skiriasi savo teologinėmis prielaidomis.
Kodėl verta skaityti?
„Didžios vertės perlai“ yra svarbus norint suprasti Pastarųjų Dienų Šventųjų teologiją ir istoriją. Jis siūlo:
- Unikalią perspektyvą į krikščionišką doktriną, pabrėžiančią premortalų egzistavimą ir žmogaus dievišką potencialą.
- Įžvalgas apie Josepho Smitho, kaip modernaus pranašo, gyvenimą ir apreiškimus.
- Praktinius tikėjimo principus, išdėstytus Tikėjimo straipsniuose, kurie yra lengvai suprantami.
- Istorinį kontekstą XIX a. religiniam atgimimui Amerikoje.
Tačiau skaitytojai turėtų žinoti apie kontroversijas, ypač susijusias su Abraomo knyga, ir kritiškai vertinti tekstą, ypač jei domisi istoriniu autentiškumu. LDS tikintieji laiko knygą dieviškai įkvėpta, o kritikai mato ją kaip Josepho Smitho kūrybinį produktą. Nepaisant to, tekstas lieka reikšmingu religinės literatūros kūriniu, atspindinčiu XIX a. Amerikos religinį kraštovaizdį.