Budizmo šventieji

Budizmas – viena seniausių pasaulio dvasinių tradicijų, kilusi iš Sidhartos Gautamos (Budos Šakjamunio) mokymų prieš daugiau kaip du su puse tūkstančio metų Indijoje. Tai dvasinė praktika, filosofija bei gyvenimo būdas, kuris moko, kaip įveikti kančią, atrasti išmintį ir ugdyti užuojautą visoms gyvoms būtybėms.

Per šimtmečius budizmas išsišakojo į įvairias tradicijas: Theravada, Mahajana ir Vajrayana. Kiekviena jų pabrėžia skirtingus dvasinės pažangos kelius, tačiau visos gerbia tuos, kurie savo gyvenimu, mokymais ar dvasinėmis įžvalgomis padėjo kitiems žengti į išsilaisvinimą. Tokie žmonės vadinami šventaisiais, meistrais arba bodhisatvomis.

Šventieji šiame sąraše – tai Budos artimiausi mokiniai, didieji filosofai, meditacijos mokytojai, tantrinių praktikų meistrai, poezijos kūrėjai ir net pasauliečiai, kurie pasiekė aukščiausią dvasinę išmintį. Daugelis jų laikomi bodhisatvomis – tais, kurie pasiekė nušvitimo ribą, bet sąmoningai liko padėti kitoms būtybėms. Kiti – patriarchai, vienuoliai, vienuolės ir šiuolaikiniai mokytojai, kurie perteikė Budos kelią skirtingose šalyse ir laikmečiuose.

Jie simbolizuoja dvasinę drąsą, kantrybę, užuojautą ir išmintį. Jų gyvenimai įkvepia ne tik vienuolius, bet ir pasauliečius, nes kiekvienas iš jų įrodė, kad nušvitimas pasiekiamas visiems – nepriklausomai nuo lyties, amžiaus ar socialinio statuso.

Budizmo šventieji

Adzom Drukpa – Tibeto Nyingma tradicijos meistras, gyvenęs XIX–XX a., laikomas svarbiu dzogčeno mokymų skleidėju. Jo mokymai akcentavo natūralų proto būvį ir tiesioginį nušvitimo suvokimą.

Ajahn Chah – vienas žymiausių Tailando miško tradicijos Theravada vienuolių. Jo mokymai apie paprastumą, sąmoningumą ir nuolankumą išplito Vakaruose.

Ajahn Sumedho – amerikiečių kilmės Theravada vienuolis, Ajahn Chah mokinys. Žinomas kaip Theravados mokymo populiarintojas Vakaruose, įkūręs kelis vienuolynus Europoje.

Akshobhya (Nesujudinamasis) – vienas iš penkių dangiškųjų budų, simbolizuojantis sąmonės aiškumą ir gebėjimą įveikti pyktį. Jo švari žemė vadinama Abhirati.

Amitabha (Begalinė Šviesa) – Mahajanos budizme laikomas Begalinės Šviesos Buda, kuris valdo Vakarų Tyrąją Žemę (Sukhavati). Tikintysis, šaukdamasis jo vardo, gali būti atgimęs šioje žemėje.

Amoghasiddhi (Nepraeinančios sėkmės) – vienas iš penkių dangiškųjų budų, simbolizuojantis veikimo išmintį ir baimės nugalėjimą. Jo kryptis – šiaurė, spalva – žalia.

Anagarika Dharmapala – XIX a. Šri Lankos budistų reformatorius, laikomas budizmo atgaivintoju Indijoje. Jis siekė sugrąžinti budistų buvimą Bodhgajoje ir skatino budizmo sklaidą Vakaruose.

Anam Thubten – šiuolaikinis Tibeto budizmo mokytojas, garsėjantis aiškiais ir paprastais mokymais apie proto prigimtį ir dvasinį pabudimą. Jo mokymai populiarūs Vakaruose.

Ananda – vienas iš artimiausių Budos mokinių, žinomas dėl puikios atminties ir daugelio Budos kalbų išsaugojimo. Jam priskiriamas svarbus vaidmuo sudarant pirmąjį budistų šventraščių kanoną.

Anne Aitken – amerikiečių Zen praktikė ir mokytoja, prisidėjusi prie Zen budizmo plitimo JAV. Kartu su vyru Robertu Aitkenu įkūrė Honolu Zen centrą.

Aryadeva (Šventasis dievas) – Indijos Mahajanos filosofas, Nāgārjunos mokinys. Jo darbai plėtojo tuštumos (śūnyatā) filosofiją Madhjamakos mokykloje.

Asanga – IV a. Indijos budistų filosofas, laikomas Yogacaros (Sąmonės mokyklos) kūrėju. Jo raštai padarė didelę įtaką Mahajanos filosofijos raidai.

Atiśa Dīpaṃkara (Atīša Dipamkara) – XI a. Indijos budistų mokytojas, kuris atgaivino ir išplėtojo budizmą Tibete. Jo mokymai tapo pagrindu Kadam tradicijai, kuri vėliau išaugo į Gelug mokyklą.

Atisha – kita Atiśa Dīpaṃkara vardo forma. Gerbiamas už dvasinės etikos, užuojautos ir išminties mokymus, kurie iki šiol daro įtaką Tibeto budizmo praktikoms.

Avalokitešvara (Chenrezig, Bendražvelgis) – atjautos bodhisatva, Mahajanos budizme simbolizuojantis begalinę užuojautą visoms gyvoms būtybėms. Tibete laikomas pagrindiniu globėju, kurio įsikūnijimu laikomas Dalai Lama.

Ayya Khema – vokiečių kilmės Theravada vienuolė, viena pirmųjų moterų Vakaruose, išplėtojusių moterų vienuolystę. Žinoma už aiškius meditacijos ir dvasinio susitelkimo mokymus.

B. R. Ambedkar – Indijos socialinis reformatorius, kuris inicijavo milijonų neturtingųjų indų (dalitų) perėjimą į budizmą. Jo veiksmai XX a. viduryje sukūrė naują Indijos budistų bendruomenę.

Bankei Yōtaku – XVII a. japonų Zen meistras, žinomas už savo mokymą apie „negimusią proto prigimtį“. Jis akcentavo, kad nušvitimas nėra siektinas tikslas, bet natūrali žmogaus būsena.

Bhavaviveka – VI a. Indijos Madhjamakos filosofas, žinomas dėl loginių argumentų ir sistemingų tekstų, kurie padėjo aiškiau apibrėžti tuštumos (śūnyatā) sampratą.

Bhikkhu Bodhi – šiuolaikinis Theravada vienuolis, žymus Pali kanono vertėjas į anglų kalbą. Jo darbai padarė didelę įtaką budizmo studijoms ir praktikoms Vakaruose.

Blanche Hartman – pirmoji moteris, tapusi San Francisko Zen centro abatė. Jos mokymas pabrėžė rūpestingumą, paprastumą ir sąmoningumą kasdienybėje.

Bodhidharma – legendinis VI a. Indijos vienuolis, laikomas Zen budizmo (Chan) įkūrėju Kinijoje. Jis pabrėžė tiesioginį proto pažinimą ir meditacijos svarbą.

Bogd Khan – pirmasis pasaulyje budistinis monarchas, vadovavęs Mongolijai XX a. pradžioje. Jis laikytas dvasiniu vadovu ir politiniu lyderiu.

Bonnie Myotai Treace – šiuolaikinė Zen meistrė iš JAV, mokinė Roshi John Daido Loori. Žinoma dėl savo požiūrio, jungiančio Zen praktiką ir socialinę atsakomybę.

Brother Phap An – vienuolis, Thich Nhat Hanho mokinys, priklausantis Plum Village tradicijai. Akcentuoja sąmoningumą ir taikų bendravimą.

Brother Phap Dung – Plum Village bendruomenės vienuolis, garsėjantis savo mokymais apie sąmoningą kvėpavimą, bendruomenės darną ir ekologišką gyvenimą.

Brother Phap Luu – dar vienas Thich Nhat Hanho mokinys, mokantis sąmoningumo, gilios meditacijos ir dvasinio augimo per paprastumą.

Buda Šakjamunis – istorinis Buda, gimęs kaip Sidharta Gautama VI–V a. pr. Kr. Jo mokymas apie kančios priežastis ir kelią į išsilaisvinimą tapo viso budizmo pagrindu.

Buddhaghosa (Buda balsas) – V a. Theravados vienuolis ir filosofas, žymiausias Pali kanono komentatorius. Jo veikalas Visuddhimagga (Tyrumo kelias) yra pagrindinis meditacijos ir etikos vadovas Theravada tradicijoje.

Buddhapalita – VI a. Madhjamakos filosofas iš Indijos, kuris pabrėžė negatyvios logikos naudojimą, aiškinant tuštumos sampratą. Jo mokymai turėjo didelę įtaką Chandrakirti ir vėlesnei Tibeto filosofijai.

Cao Van Tri – Vietnamo Zen tradicijos mokytojas, prisidėjęs prie budizmo sklaidos Vietname. Jo veikla apjungė meditaciją ir kasdienio gyvenimo išmintį.

Chagdud Tulku Rinpoche – Tibeto Nyingma tradicijos meistras, kuris persikėlė į Ameriką ir įkūrė keletą meditacijos centrų. Žinomas dėl aiškių dzogčeno ir Vajrayanos mokymų.

Chakrasamvara (Ratų Viešpats) – Vajrayanos budizmo dievybė, simbolizuojanti dvasinio kelio galią ir laisvę nuo prisirišimų. Dažnai praktikuojamas kaip tantrinis meditacijos objektas.

Chandrakirti – VII a. Indijos Madhjamakos filosofas, žymus savo aiškinimu apie tuštumą ir kritiką prieš Yogacaros mokyklą. Jo darbai tapo pagrindu Tibeto Gelug ir Nyingma logikai.

Charles Tenshin Fletcher – šiuolaikinis Soto Zen mokytojas Vakaruose, San Francisco Zen centro tradicijos tęstinis vadovas. Žinomas dėl paprastumo ir praktinės išminties mokymuose.

Chatral Rinpoche – žymus XX a. Tibeto dzogčeno meistras, garsėjęs atsiskyrėlio gyvenimu ir didžiule užuojauta visoms gyvoms būtybėms. Skatino nevalgyti mėsos ir rūpintis gyvūnų gerove.

Cheng Yen – Taivano vienuolė, Tzu Chi humanitarinės organizacijos įkūrėja. Žinoma dėl socialinio aktyvumo, pagalbos vargšams ir sveikatos apsaugos projektų visame pasaulyje.

Chögyam Trungpa – Tibeto Kagyu tradicijos meistras, kuris Vakaruose įkūrė Shambhala bendruomenę. Žinomas dėl novatoriško požiūrio į dvasinį kelią ir pasaulietinės išminties integravimo į praktiką.

Chökyi Nyima Rinpoche – Tibeto budizmo mokytojas, Kagyu ir Nyingma tradicijų meistras. Žinomas už aiškius ir šiuolaikiškus mokymus apie proto prigimtį ir užuojautą.

Dalai Lama (XIV) – Tibeto dvasinis vadovas, laikomas Avalokitešvaros įsikūnijimu. Žinomas visame pasaulyje kaip taikos, užuojautos ir religijų dialogo propaguotojas.

Dennis Genpo Merzel – amerikiečių Zen meistras, įkūręs Big Mind procesą, kuris sujungia Zen meditaciją su vakarietiškomis psichologijos praktikomis.

Dharmakirti (Darmos sargas) – VII a. Indijos budistų filosofas ir logikas. Jo raštai apie žinojimą ir suvokimą iki šiol studijuojami Tibeto mokyklose.

Dignāga – VI a. Indijos filosofas, laikomas budistinės logikos ir epistemologijos pradininku. Jo idėjos padėjo suformuoti vėlesnę Indijos ir Tibeto filosofiją.

Dilgo Khyentse – žymus XX a. Tibeto Nyingma meistras, dzogčeno mokytojas, garsėjęs užuojauta ir mokymų platumu. Buvo dvasinis patarėjas XIV Dalai Lamai.

Dipa Ma – Indijos Theravada meditacijos mokytoja, kuri išpopuliarino vipasanos praktiką Vakaruose. Jos gyvenimas liudijo, kad gilus dvasinis pažinimas pasiekiamas bet kokiame kasdienio gyvenimo kontekste.

Dogen – XIII a. japonų Soto Zen mokyklos įkūrėjas. Jo raštai, ypač Shobogenzo, pabrėžė meditacijos (zazen) svarbą kaip tiesioginį nušvitimo kelią.

Dromtön – Tibeto Kadam mokyklos įkūrėjas, Atišos mokinys. Žinomas dėl atsidavimo užuojautos ir altruistinės veiklos mokymams.

Dudjom Rinpoche – Nyingma tradicijos vadovas XX a., garsėjęs kaip mokytojas ir tekstų redaktorius. Jo mokymai apjungė dzogčeno praktiką ir gilų filosofinį supratimą.

Dzigar Kongtrul Rinpoche – šiuolaikinis Tibeto budizmo mokytojas, žinomas dėl dzogčeno ir Mahajanos mokymų sklaidos Vakaruose. Įkūrė daug dvasinių centrų Amerikoje.

Dzongsar Jamyang Khyentse – šiuolaikinis Nyingma ir Sakya tradicijų meistras, filmų kūrėjas ir rašytojas. Žinomas dėl šiuolaikinio požiūrio į budizmo mokymus ir dialogo tarp religijų.

Edward Espe Brown – Soto Zen mokytojas, žinomas dėl Zen kulinarijos knygų, tokių kaip The Tassajara Bread Book. Jo mokymai jungia meditaciją ir sąmoningą maisto ruošimą.

Eido Shimano – japonų Rinzai Zen meistras, išplėtojęs Zen mokymą JAV. Jo mokiniai įkūrė keletą Zen centrų Amerikoje.

Eisai – XII a. japonų vienuolis, kuris įkūrė Rinzai Zen mokyklą Japonijoje. Taip pat laikomas žaliosios arbatos tradicijos Japonijoje pradininku.

Ekajati – Vajrayanos apsaugos dievybė, sauganti slaptus tantrinius mokymus. Dažnai vaizduojama kaip griežta, bet užjaučianti gynėja.

Faxian – IV–V a. Kinijos vienuolis ir keliautojas, kuris lankėsi Indijoje ieškodamas budistinių tekstų. Jo kelionių užrašai yra svarbus šaltinis apie to meto budizmą.

Gampopa – Kagyü mokyklos Tibete įkūrėjas, Milarepos mokinys. Jo raštai sujungė meditacijos ir dvasinio elgesio mokymus.

Garchen Rinpoche – šiuolaikinis Drikung Kagyu meistras, žinomas dėl užuojautos ir didelės praktikos patirties. Išgyveno Tibeto okupaciją ir tapo dvasinio atsinaujinimo simboliu.

Gasan Jōseki – XIV a. japonų Rinzai Zen meistras, žinomas dėl savo aiškių koanų mokymų ir įtakos Zen tradicijos raidai Japonijoje.

Geoffrey Shugen Arnold – šiuolaikinis Zen meistras Amerikoje, mokinys John Daido Loori linijoje. Žinomas už meditacijos ir socialinės atsakomybės integravimą.

Geshe Kelsang Gyatso – šiuolaikinis Tibeto budizmo mokytojas, įkūręs Naujosios Kadam tradicijos organizaciją. Parašė daug populiarių budizmo knygų Vakaruose.

Gil Fronsdal – Theravada ir Soto Zen mokytojas JAV. Žinomas dėl vipasanos ir sąmoningumo mokymų, skirtų vakarų praktikams.

Guan Yin (bodhisatva) – Avalokitešvaros įsikūnijimas kinų budizme, simbolizuojantis begalinę užuojautą ir globą visoms gyvoms būtybėms.

Gunaprabha – VII–VIII a. Indijos filosofas, žinomas už monastinių disciplinų (Vinaya) traktatus. Jo raštai svarbūs Tibeto vienuolystės tradicijai.

Hakuin Ekaku – XVII–XVIII a. japonų Rinzai Zen meistras, kuris atgaivino koanų praktiką ir išplėtojo Zen mokymus Japonijoje.

Hakuun Yasutani – XX a. japonų Soto Zen mokytojas, kuris sujungė Rinzai koanų praktiką su Soto meditacija. Jo mokiniai išplatino Zen Vakaruose.

Hayagriva – Vajrayanos dievybė, simbolizuojanti apsaugą ir užuojautą. Dažnai vaizduojamas kaip žirgo galvą turinti dievybė, naikindama kliūtis dvasiniame kelyje.

Hevajra – Vajrayanos tantrinis dieviškumas, simbolizuojantis dvasinę galią, laisvę nuo prisirišimų ir sąmonės transformaciją.

Honen – XII a. japonų budistas, įkūręs Jodo-shu (Tyrųjų žemių) mokyklą. Mokė, kad išsigelbėjimą galima pasiekti per nuoširdų šaukimosi Amidos Budos vardą.

Hozan Alan Senauke – šiuolaikinis amerikiečių Soto Zen mokytojas, socialinio aktyvizmo ir taikos judėjimų dalyvis. Žinomas už sąmoningumo praktikų taikymą socialinėje veikloje.

Hsuan Hua – XX a. Kinijos Chan ir Mahajanos mokytojas, padėjęs įtvirtinti budizmą Vakaruose. Įkūrė „Dharma Realm Buddhist Association“ JAV.

Huineng – VI a. Kinijos Chan (Zen) šeštasis patriarchas. Jo mokymas pabrėžė staigų nušvitimą ir proto prigimties atpažinimą.

Jack Kornfield – vienas žymiausių vipasanos mokytojų Vakaruose, Theravados tradicijos atstovas. Jo knygos ir mokymai populiarūs tarp dvasinių praktikų ieškotojų visame pasaulyje.

Jamgon Kongtrul – XIX a. Tibeto Rime (nešališkumo) judėjimo įkūrėjas. Jo raštai apėmė įvairias budizmo mokyklas ir praktikų metodus.

Jan Chozen Bays – Soto Zen mokytoja, žinoma už sąmoningo valgymo ir kasdienio sąmoningumo mokymus. Taip pat yra vaikų gydytoja.

Jetsun Dolma (Žalioji Tara) – moteriškoji bodhisatva, simbolizuojanti veiksmingą užuojautą ir apsaugą. Plačiai gerbiama Tibeto budizme.

Jetsun Pema – Tibeto dvasinio lyderio sesuo ir Tibeto pabėgėlių vaikų švietimo gynėja. Žinoma kaip „Tibeto motina“.

Jigme Lingpa – XVIII a. Tibeto dzogčeno mokytojas, žinomas dėl Longchen Nyingthig ciklo atskleidimo. Jo mokymai akcentavo tiesioginę proto prigimties realizaciją.

Jiyu-Kennett – pirmoji vakarų moteris, tapusi Soto Zen abatė. Įkūrė Shasta Abbey JAV ir platino Zen mokymus Vakaruose.

Joan Halifax – šiuolaikinė Zen mokytoja, mokslininkė ir socialinė aktyvistė. Žinoma dėl sąmoningumo praktikos taikymo rūpinantis mirštančiaisiais.

John Daido Loori – Soto Zen mokytojas, garsėjęs savo darbais apie Zen meną ir kūrybiškumą. Įkūrė Mountains and Rivers Order JAV.

John Tesshin Sanderson – Zen mokytojas, dirbantis su bendruomenėmis Japonijoje ir Amerikoje. Jo mokymas pabrėžia kasdienio gyvenimo integraciją į dvasinę praktiką.

Joko Beck – viena pirmųjų amerikiečių Zen mokytojų, žinoma už kasdienio gyvenimo sąmoningumo mokymus. Pabrėžė, kad nušvitimas yra pasiekiamas kasdienėse situacijose.

Joseph Goldstein – vienas pagrindinių vipasanos mokytojų Vakaruose. Įkūrė „Insight Meditation Society“ ir parašė daugybę knygų apie sąmoningumą.

Kalu Rinpoche – XX a. Tibeto Kagyu tradicijos meistras. Žinomas dėl meditacijos praktikų sklaidos Vakaruose ir trijų metų atsiskyrimų įvedimo.

Kamalashila – VIII a. Indijos filosofas, žinomas už meditacijos ir viduriniojo kelio (Madhjamakos) mokymų perteikimą Tibete per Samye debatus.

Keizan Jokin – XIV a. japonų Soto Zen mokyklos plėtotojas, laikomas vienu iš pagrindinių šios tradicijos patriarchų Japonijoje.

Khandro Rinpoche – viena iš nedaugelio moterų Tibeto Rinpočės titulą turinčių mokytojų. Žinoma dėl šiuolaikiškų ir aiškių mokymų apie Vajrayanos praktiką.

Khandro Tsering Chödrön – didi Tibeto dzogčeno praktikė, žinoma už savo užuojautą ir dvasinę įžvalgą. Gyveno atsiskyrėlės gyvenimą.

Khenpo Sodargye – šiuolaikinis Tibeto mokytojas, garsėjantis aiškiais Mahajanos filosofijos mokymais. Plačiai žinomas tarp studentų Kinijoje ir Vakaruose.

Khenpo Tsultrim Gyamtso – dzogčeno ir Mahajanos filosofijos mokytojas, žinomas dėl mokymų apie dainuojamąją meditaciją ir poetiškus dharmos tekstus.

Konrad Ryushin Marchaj – šiuolaikinis Soto Zen mokytojas, ilgą laiką buvęs Mountains and Rivers Order abatė. Žinomas už meditacijos praktikos ir vakarietiškos psichologijos integraciją.

Koun Ejo – XIII a. japonų Soto Zen mokytojas, Dogen mokinys ir antrasis Eihei vienuolyno abatė. Jis padėjo išsaugoti ir skleisti Dogen mokymus.

Ksitigarbha (Žemės Globėjas) – Mahajanos bodhisatva, globojantis mirusiuosius ir tuos, kurie kenčia. Plačiai gerbiamas Kinijoje, Japonijoje ir Korėjoje.

Kukai (Kobo Daishi) – IX a. japonų vienuolis, įkūręs Shingon Vajrayanos mokyklą Japonijoje. Žinomas dėl tantrinių praktikų ir kaligrafijos meno.

Kurukulla – Vajrayanos tantra deivė, simbolizuojanti užuojautos galią ir magnetizuojančią energiją. Dažnai vaizduojama raudona, laikanti lanką ir rodyklę.

Kyogen Carlson – šiuolaikinis Soto Zen mokytojas iš JAV. Žinomas už meditacijos praktikos mokymą kasdieniame gyvenime.

Lama Lena – Vajrayanos mokytoja, perduodanti dzogčeno ir tantrinius mokymus. Žinoma dėl aiškių paaiškinimų vakarų studentams.

Lama Shenphen Rinpoche – Tibeto budizmo mokytojas, plačiai mokantis užuojautos, sąmoningumo ir meditacijos.

Lama Tsultrim Allione – viena pirmųjų vakarų moterų, tapusių Vajrayanos mokytoja. Žinoma dėl „maitinančio demonus“ praktikos integracijos į vakarietišką psichologiją.

Lama Yeshe – Tibeto Gelug tradicijos mokytojas, vienas iš FPMT (Foundation for the Preservation of the Mahayana Tradition) įkūrėjų. Žinomas dėl atjautos ir vakarams pritaikytų mokymų.

Lama Zopa Rinpoche – Lama Yeshe mokinys, FPMT dvasinis vadovas. Jo mokymai pabrėžė užuojautą ir nuoseklią Mahajanos praktiką.

Ling Rinpoche – XIII Dalai Lamos ir XIV Dalai Lamos pagrindinis mokytojas. Žinomas už savo gilų filosofinį išsilavinimą ir dvasinį autoritetą.

Lobsang Tenzin (5-asis Panchen Lama) – vienas svarbiausių Tibeto Gelug mokyklos vadovų, laikomas Avalokitešvaros įsikūnijimu kartu su Dalai Lama.

Machig Labdrön – XI a. Tibeto tantrinė praktikė, „chod“ meditacijos praktikos kūrėja. Pabrėžė baimės peržengimą ir ego atsisakymą.

Mahakala – Vajrayanos apsaugos dievybė, simbolizuojanti griežtą užuojautą ir dvasinės praktikos apsaugą nuo kliūčių.

Mahākāšjapa – vienas pagrindinių Budos mokinių, laikomas pirmuoju Zen patriarchu. Vadovavo pirmam budistų šventraščių surašymui po Budos mirties.

Mahaprajapati Gotami – Budos teta ir įmotė, pirmoji moteris, įšventinta į budistų vienuoliją. Simbolizuoja moterų dvasinės lygybės pradžią budizme.

Maitrėja – būsimas Buda, kuris ateityje pasirodys pasaulyje, kad atneštų naują dharmos mokymo laikotarpį. Simbolizuoja viltį ir dvasinę pažangą.

Maitreyanatha – Mahajanos filosofas, Yogacaros mokyklos atstovas. Žinomas dėl sąmonės prigimties ir Budos potencialo aiškinimų.

Manjušri (Manžušris) – išminties bodhisatva, simbolizuojantis aukščiausią pažinimą ir proto aiškumą. Plačiai gerbiamas visose Mahajanos tradicijose.

Marpa – XI a. Tibeto vertėjas ir Kagyu tradicijos įkūrėjas. Žinomas kaip Milarepos mokytojas ir daugelio tantrinių tekstų iš Indijos perteikėjas Tibetui.

Matthieu Ricard – prancūzų kilmės Tibeto budizmo vienuolis, mokinys Dilgo Khyentse Rinpočės. Žinomas kaip „laimingiausias žmogus pasaulyje“ dėl mokslinių tyrimų apie meditacijos poveikį protui.

Maurine Stuart – viena pirmųjų vakarų moterų Soto Zen mokytojų, žinoma dėl kasdienio gyvenimo sąmoningumo ir užuojautos mokymų.

Maylie Scott – Rinzai ir Soto Zen mokytoja JAV, pabrėžusi socialinio teisingumo ir dvasinės praktikos vienybę.

Milarepa – XI a. Tibeto poetas, jogas ir vienas garsiausių Kagyu tradicijos šventųjų. Jo gyvenimas laikomas dvasinio atgailos ir nušvitimo pavyzdžiu.

Myoshin-ji – pagrindinis Rinzai Zen mokyklos vienuolynas Japonijoje. Nors tai ne asmuo, jis siejamas su daugybe Zen meistrų ir praktikos linijų.

Nāgārjuna – II–III a. Indijos Madhjamakos filosofas, laikomas tuštumos (śūnyatā) teorijos kūrėju. Jo darbai padarė didžiulę įtaką visoms Mahajanos kryptims.

Nāgārjuna (Vajrayāna tradicija) – vėlesnėje Tibeto Vajrayanos tradicijoje gerbiamas kaip tantrinių mokymų perduotojas ir meditacijos meistras.

Nāgasena – garsus Indijos vienuolis, žinomas dėl „Milindos klausimų“ (Milindapañha) – dialogo tarp jo ir graikų karaliaus Menandro apie dharmos esmę.

Namkhai Norbu – šiuolaikinis Tibeto dzogčeno mokytojas, kuris išplėtojo mokymus Vakaruose. Žinomas dėl aiškios proto prigimties mokymo.

Naropa – XI a. Indijos jogas, Tilopos mokinys, Mahamudros ir šešių Naropos jogos mokymų perdavėjas Kagyu tradicijoje.

Nhat Chi Mai – vietnamiečių Zen praktikė ir taikos aktyvistė. Žinoma dėl savęs paaukojimo prieš karo žiaurumus Vietname.

Nichiren – XIII a. japonų vienuolis, įkūręs Nichiren budizmo mokyklą. Mokė, kad Lotuso sutros recitavimas veda į nušvitimą.

Nonin Chowaney – šiuolaikinis Soto Zen mokytojas iš JAV, žinomas dėl meditacijos praktikos skatinimo įvairiuose socialiniuose sluoksniuose.

Ogyen Trinley Dorje (17-asis Karmapa) – vienas pagrindinių Kagyu tradicijos vadovų, žinomas dėl jaunatviškos energijos ir šiuolaikinių dvasinių mokymų.

Orgyen Trinley Dorje – kita Ogyen Trinley Dorje vardo forma, plačiai gerbiamas Tibeto ir pasaulio Kagyu bendruomenėse.

Padampa Sangye – XI a. indų jogas, kuris įkūrė „chod“ praktiką Tibete ir mokė apie mirties bei prisirišimų įveikimą.

Padmasambhava (Guru Rinpočė) – VIII a. Indijos meistras, laikomas Tibeto budizmo Vajrayanos įkūrėju. Jo mokymai sujungė tantrinę praktiką su vietinėmis Tibeto tradicijomis.

Palden Lhamo – griežta Tibeto Vajrayanos apsaugos dievybė, laikoma Dalai Lamos ir Tibeto gynėja.

Patrul Rinpoche – XIX a. Nyingma mokytojas, garsėjęs atsiskyrėlio gyvenimu ir dzogčeno mokymų perteikimu. Žinomas dėl užuojautos ir paprastumo.

Pema Chödrön – viena garsiausių vakarų Tibeto budizmo mokytojų, mokinė Chögyam Trungpos. Žinoma už aiškius mokymus apie kantrybę, užuojautą ir dvasinę drąsą.

Pema Khandro Rinpoche – šiuolaikinė Nyingma tradicijos mokytoja, dzogčeno ir Vajrayanos praktikų skleidėja Vakaruose.

Phap Hoi – vienuolis Thich Nhat Hanho mokyklos Plum Village tradicijoje, mokantis sąmoningumo ir bendruomenės gyvenimo praktikų.

Prajñāpāramitā – personifikuota išminties tobulumo deivė Mahajanos budizme. Simbolizuoja aukščiausiąją išmintį, peržengiančią visus konceptus.

Rahula – Budos sūnus, kuris tapo vienuoliu. Jo gyvenimas simbolizuoja atsisakymą pasaulietinių ryšių siekiant dvasinio pažinimo.

Ratnasambhava – vienas iš penkių dangiškųjų Budų, simbolizuojantis dosnumą, lygiateisiškumą ir pasitikėjimą. Jo kryptis pietūs, spalva – geltona.

Reb Anderson – šiuolaikinis Soto Zen mokytojas, vienas pagrindinių San Francisko Zen centro mokytojų. Žinomas už dharmos mokymų ir ekologijos integraciją.

Ribhur Tulku – Tibeto budizmo mokytojas, perduodantis dzogčeno ir Mahajanos mokymus. Plačiai žinomas Tibete ir Vakaruose.

Ringu Tulku – šiuolaikinis Kagyu tradicijos meistras, garsėjantis aiškiais mokymais apie meditaciją ir šiuolaikinį gyvenimą. Keliauja ir moko Vakaruose.

Robert Aitken – amerikiečių Zen mokytojas, įkūręs Diamond Sangha bendruomenę. Žinomas už Zen praktikų ir socialinės atsakomybės skatinimą.

Ruth Denison – viena pirmųjų vipasanos mokytojų Vakaruose, išpopuliarinusi sąmoningumo ir kūno sąmonės praktiką.

S. N. Goenka – žymiausias vipasanos meditacijos mokytojas, sukūręs pasaulinę vipasanos stovyklų sistemą, pagrįstą Budos originaliais mokymais.

Saicho – IX a. japonų vienuolis, įkūręs Tendai mokyklą Japonijoje. Pristatė Mahajanos ir tantrinius mokymus iš Kinijos.

Sakya Trizin – Sakya tradicijos Tibeto budizmo vadovas. Žinomas dėl gilių tantrinių mokymų ir filosofijos.

Śākyaprabha – senovės Indijos Vinaya (vienuolystės taisyklių) mokytojas, kurio darbai formavo budistinę discipliną.

Samantabhadra – Mahajanos bodhisatva, simbolizuojantis didį altruizmą ir dvasinį veiklumą. Vajrayanos tradicijoje laikomas pirminės proto prigimties personifikacija.

Śāntarakṣita – VIII a. Indijos vienuolis, kuris įkūrė Samye vienuolyną Tibete. Sujungė Madhjamakos filosofiją su Yogacaros meditacijos praktikomis.

Sariputra – vienas iš artimiausių Budos mokinių, žinomas už savo išmintį ir logikos mokymus. Dažnai minimas Theravados šventraščiuose.

Seongcheol – žymus XX a. Korėjos Seon (Zen) meistras, skatinęs griežtą meditacijos praktiką ir asketišką gyvenimą.

Seung Sahn – Korėjos Zen meistras, įkūręs Kwan Um Zen mokyklą Vakaruose. Žinomas dėl savo paprastų, bet gilių mokymų.

Shantarakshita – kita Śāntarakṣitos vardo forma, dažnai naudojama Tibeto tradicijoje.

Shantideva – VIII a. Indijos vienuolis ir poetas, žymus savo kūriniu Bodhicaryavatara, kuris tapo pagrindiniu Mahajanos užuojautos ir išminties vadovu.

Shantipa – Indijos mokytojas, kuris perdavė svarbius meditacijos ir filosofijos mokymus Tibeto tradicijoms.

Sharon Salzberg – šiuolaikinė vipasanos mokytoja Vakaruose, viena iš Insight Meditation Society įkūrėjų. Žinoma dėl metta (meilės gerumo) meditacijos sklaidos.

Shinran – XII a. japonų vienuolis, įkūręs Jodo Shinshu (Tyrųjų žemių) mokyklą. Pabrėžė Amidos Budos malonę kaip pagrindinį išsigelbėjimo kelią.

Shunryu Suzuki – japonų Soto Zen meistras, kuris išplėtojo Zen mokymus Amerikoje. Žinomas savo knyga Zen Mind, Beginner’s Mind.

Śīlabhadra – VII a. Indijos filosofas, Yogacaros mokytojas ir žymus vienuolis, pas kurį mokėsi keliautojas Xuanzangas.

Simhamukha – Vajrayanos tantrinė apsaugos deivė, simbolizuojanti galingą transformaciją ir proto aiškumą.

Sister Annabel Laity – pirmoji vakarų moteris, gavusi mokytojos (Dharma Teacher) įšventinimą Plum Village tradicijoje, Thich Nhat Hanho mokinė.

Sister True Dedication – šiuolaikinė vienuolė Plum Village tradicijoje, Thich Nhat Hanho mokinė. Žinoma už sąmoningumo mokymus ir aplinkosaugos aktyvizmą.

Sogyal Rinpoche – Tibeto Nyingma tradicijos mokytojas, plačiai žinomas dėl knygos The Tibetan Book of Living and Dying. Mokė apie sąmoningumą mirties ir gyvenimo akivaizdoje.

Sojun Mel Weitsman – Soto Zen meistras iš JAV, įkūręs Berkeley Zen centrą. Žinomas dėl paprastumo ir aiškių meditacijos mokymų.

Sthiramati – V–VI a. Indijos Yogacaros filosofas, kurio komentarai prisidėjo prie Mahajanos sąmonės teorijos plėtros.

Subhuti – vienas iš svarbiausių Budos mokinių, žinomas už gilų tuštumos (śūnyatā) supratimą. Dažnai minimas Mahajanos sutrose.

Taisen Deshimaru – japonų Soto Zen meistras, kuris pristatė Zen meditacijos praktiką Europoje. Žinomas kaip Zen plėtros Vakaruose pradininkas.

Taizan Maezumi – japonų Soto Zen mokytojas, įkūręs Zen centrus JAV. Jo mokymas jungė Soto ir Rinzai tradicijas.

Tara (Žalioji Tara) – moteriškoji bodhisatva, simbolizuojanti greitą užuojautos atsaką ir apsaugą. Plačiai garbinama Tibeto budizme.

Tara Brach – šiuolaikinė vipasanos mokytoja ir psichologė, žinoma dėl sąmoningumo ir meilės gerumo (metta) meditacijos mokymų.

Tarthang Tulku – Tibeto Nyingma tradicijos mokytojas, įkūręs Dharma Publishing ir Tibetan Nyingma Meditation Center JAV.

Tenzin Gyatso (XIV Dalai Lama) – Tibeto dvasinis vadovas, laikomas Avalokitešvaros įsikūnijimu. Žinomas už taikos, užuojautos ir religijų dialogo skatinimą.

Tenzin Ösel Hita – laikomas Lama Yeshe reinkarnacija (tulku), FPMT tradicijos mokytojas, kalbantis apie šiuolaikinį dvasinį gyvenimą.

Tenzin Palmo – britų kilmės Tibeto budizmo vienuolė, žinoma už atsiskyrėlišką gyvenimą Himalajuose ir moterų vienuolystės skatinimą.

Tetsugen Bernard Glassman – amerikiečių Zen meistras, įkūręs Zen Peacemakers. Žinomas už socialinio teisingumo ir Zen praktikos integravimą.

Tetsugen Doko – japonų Soto Zen meistras, žinomas kaip klasikinės Soto tradicijos plėtotojas.

Tetsuo Sōkatsu – japonų Rinzai Zen meistras, mokytojas, kuris turėjo įtakos Zen sklaidai JAV XX a. pradžioje.

Thanissaro Bhikkhu – amerikiečių kilmės Theravada vienuolis, žinomas dėl Pali kanono vertimų ir vipasanos mokymų.

Thich Chan Khong – Plum Village bendruomenės vyresnioji vienuolė, Thich Nhat Hanho mokinė. Žinoma dėl socialinio aktyvumo ir užuojautos mokymų.

Thich Giac Toan – vietnamiečių Zen meistras, prisidėjęs prie Zen mokymų plėtros Vietname ir už jo ribų.

Thich Huyen Quang – vietnamiečių budistų lyderis ir disidentas, kuris gynė religijos laisvę ir žmogaus teises.

Thich Minh Tue – šiuolaikinis vietnamiečių vienuolis, žinomas dėl atsiskyrėliško gyvenimo ir pasiaukojimo dvasiniam keliui.

Thich Nhat Hanh – vienas įtakingiausių XX–XXI a. Zen meistrų, sąmoningumo praktikos ir taikos aktyvistas, įkūręs Plum Village bendruomenę.

Thich Nhat Tu – šiuolaikinis vietnamiečių Theravada ir Mahayana mokytojas, žinomas dėl akademinių darbų ir budizmo sklaidos tarptautiniu mastu.

Thich Nhu Dien – žymus vietnamiečių Zen mokytojas, aktyvus diasporos bendruomenėse Vokietijoje ir kitose Europos šalyse.

Thich Phuoc Son – vietnamiečių budistų mokytojas, perduodantis Zen ir Mahayanos mokymus, žinomas už dėmesį švietimui.

Thich Quang Do – buvęs Viennamos Jungtinio Budistų Bažnyčios vadovas, disidentas, žmogaus teisių gynėjas ir religijos laisvės simbolis Vietname.

Thich Quang Duc – vietnamiečių vienuolis, kuris 1963 m. susidegino protestuodamas prieš religinį persekiojimą Vietname. Tapęs pasauliniu taikaus pasiaukojimo simboliu.

Thich Tam Chau – vienas žinomiausių vietnamiečių mokytojų diasporoje, Kanadoje ir JAV. Skleidė Mahayanos mokymus ir remė pabėgėlių bendruomenes.

Thich Thanh Tu – žymus meditacijos mokytojas Vietname, įkūręs kelis meditacijos centrus ir atkūręs tradicinę Thien (Zen) praktiką po karo laikų pertraukos.

Thich Thien An – vienas pirmųjų vietnamiečių Zen mokytojų, kuris išplėtojo Zen mokymus JAV. Įkūrė vienuolynus ir meditacijos centrus.

Thich Thien Chanh – žinomas vietnamiečių vienuolis ir mokytojas, aktyviai dalyvaujantis bendruomenės švietimo ir dvasinės praktikos veikloje.

Thich Thien Chau – Mahayanos mokytojas, garsėjęs filosofijos dėstymu ir budizmo tekstų komentavimu.

Thich Thien Duc – vietnamiečių vienuolis, skleidžiantis meditacijos ir etikos mokymus.

Thich Thien Hoa – įtakingas XX a. vietnamiečių vienuolis, kuris stipriai prisidėjo prie modernios vietnamiečių budistų vienuolystės reformos.

Thich Thien Hue – Mahayanos mokytojas, žinomas dėl meditacijos ir bendruomenės paslaugų.

Thich Thien Long – vietnamiečių Zen mokytojas, praktikos ir švietimo skleidėjas diasporos bendruomenėse.

Thich Thien Minh – vienuolis ir aktyvistas, gynęs žmogaus teises Vietname.

Thich Thien Nghia – žinomas vietnamiečių mokytojas, daug dėmesio skyręs socialinei paramai ir meditacijos mokymui.

Thich Thien Nhon – Viennamos Budistų Sanghos vadovas, aktyviai dalyvaujantis budizmo administracijoje ir sklaidoje Vietname.

Thich Thien Phap – Mahayanos mokytojas, žinomas dėl filosofijos ir etiką jungiančių mokymų.

Thich Thien Quang – žinomas vietnamiečių vienuolis, meditacijos centrų įkūrėjas.

Thich Thien Son – šiuolaikinis mokytojas, aktyvus Vokietijos vietnamiečių bendruomenėse, jungiantis tradicinį budizmą ir šiuolaikinius socialinius klausimus.

Thich Thien Son – vietnamiečių mokytojas, aktyvus Vokietijos budistų bendruomenėje, jungiantis meditaciją ir socialinį įsipareigojimą.

Thich Thien Tam – žinomas Theravados ir Mahajanos mokytojas, paskelbęs daug tekstų apie meditaciją ir budistinės etikos principus.

Thich Thien Tanh – vietnamiečių vienuolis, dėstęs apie dharmos praktikas ir meditaciją bendruomenėse Vietname ir diasporoje.

Thich Thien Thanh – budizmo mokytojas, žinomas už filosofinius komentarus ir bendruomenių dvasinį vadovavimą.

Thich Thien Thong – Mahajanos mokytojas, dirbęs su meditacijos praktikomis ir etikos ugdymu.

Thich Thien Tinh – žinomas savo dharmos kalbomis ir meditacijos mokymu tiek Vietname, tiek tarp užsienio vietnamiečių bendruomenių.

Thich Thien Tri – Theravados ir Mahajanos tradicijų vienuolis, žinomas dėl mokymų apie užuojautą ir dharmos kasdieninį taikymą.

Thich Thien Tu – aktyvus mokytojas, pabrėžiantis socialinį teisingumą ir dvasingumą šiuolaikiniame pasaulyje.

Thich Thien Van – budistų mokytojas, dirbęs su jaunimo ugdymu ir dharmos sklaida diasporoje.

Thich Thien Vien – vienuolis, kuris daugiausia dėmesio skyrė dharmos tekstų aiškinimui ir meditacijos mokymui.

Thich Thien Xuan – dvasinis vadovas, žinomas dėl bendruomenės įkūrimo ir meditacijos praktikos skatinimo.

Thich Thien Y – mokytojas, akcentavęs moralės ugdymą ir meditacijos praktikas.

Thich Tinh Tu – vienas iš gerbiamų Theravados ir Mahajanos tradicijų vienuolių, pabrėžęs užuojautą ir meditacijos galią.

Thich Tri Quang – įtakingas vietnamiečių budistų vienuolis ir aktyvistas, gynęs religijos laisvę ir budizmo nepriklausomybę.

Thich Vien Dinh – šiuolaikinis mokytojas, žinomas už bendruomenių stiprinimą ir dharmos sklaidą.

Thinley Norbu – Nyingma tradicijos meistras, žinomas dėl savo raštų, kurie aiškiai perteikia dzogčeno ir Mahajanos mokymus vakarų studentams.

Thrangu Rinpoche – šiuolaikinis Kagyu tradicijos mokytojas, garsėjęs meditacijos, filosofijos ir lojalaus dharmos mokymo perduodamu.

Tilopa – XI a. indų jogas, pirmasis Kagyu tradicijos mokytojas, kuris perdavė Mahamudros ir tantrines praktikas Naropai.

Tilopa (Vajrayāna tradicija) – Vajrayanos tantrų meistras, laikomas vienu iš pagrindinių Kagyu linijos pradinių perduotojų.

Trijang Rinpoche – XIV Dalai Lamos pagrindinis mokytojas, žinomas Gelug tradicijoje kaip didis filosofijos ir tantrinės praktikos meistras.

Trinley Thaye Dorje (17-asis Karmapa) – viena iš dviejų pagrindinių Karmapos inkarnacijų, Kagyu tradicijos dvasinis vadovas.

Tsoknyi Rinpoche – šiuolaikinis Nyingma ir Kagyu tradicijų meistras, žinomas dėl dzogčeno mokymų ir meditacijos aiškinimo vakarų studentams.

Tsonawa – Tibeto mokytojas, žinomas dėl tantrinių ir filosofinių tekstų perdavimo bei interpretacijos.

Tsongkhapa – XIV a. Tibeto Gelug tradicijos įkūrėjas, garsėjęs logikos ir viduriniojo kelio filosofijos aiškinimu bei tantrinių praktikų integravimu.

Tsultrim Allione – vakarų Vajrayanos mokytoja, žinoma dėl „maitinančio demonus“ praktikos ir moterų dvasinio kelio plėtros.

Tulku Urgyen Rinpoche – žymus Nyingma ir Kagyu dzogčeno meistras, mokęs daugelį šiuolaikinių tibetiečių ir vakarų praktikų.

Vajradhara – Vajrayanos tantrų simbolinis pirmapradis Buda, iš kurio kyla visi tantriniai mokymai ir linijos.

Vajrapani – jėgos ir dvasinės apsaugos bodhisatva, dažnai laikomas Budos globėju kovojant su dvasių kliūtimis.

Vajrasattva – Vajrayanos praktikoje grynumo ir atgailos simbolis, naudojamas karminei nešvarai pašalinti.

Vasubandhu – V–VI a. Indijos Yogacaros mokyklos filosofas, parašęs daug svarbių tekstų apie sąmonės prigimtį ir suvokimą.

Vimalakirti – pasaulietis Mahajanos mokytojas, pagrindinis veikėjas Vimalakirti Nirdesa Sutroje, kuris demonstruoja, kad nušvitimas pasiekiamas ne tik vienuoliams.

Virupa – VIII a. indų mahasidhas, garsus dėl savo antgamtinių galių ir dvasinių pasiekimų Vajrayanos praktikoje.

Walpola Rahula – Šri Lankos Theravada vienuolis, žinomas dėl knygos What the Buddha Taught, kuri pristatė Pali kanono mokymus vakarų pasauliui.

Wendy Egyoku Nakao – šiuolaikinė Soto Zen mokytoja, įkūrusi Zen centrą Los Andžele, pabrėžė sąmoningumo praktiką miesto gyvenime.

White Tara (Baltoji Tara) – ilgaamžiškumo ir gydymo bodhisatva, simbolizuojanti užuojautą ir motinišką globą.

Xuanzang – VII a. Kinijos vienuolis ir keliautojas, kuris atgabeno daugybę budistinių tekstų iš Indijos ir parašė reikšmingus kelionių aprašymus.

Yamantaka – Vajrayanos tantrinė dievybė, simbolizuojanti mirties įveikimą ir proto galią transformuoti baimę į išmintį. Dažnai vaizduojamas kaip siaubą keliantis gynėjas.

Yeshe Tsogyal – VIII a. Tibeto moteriškoji praktikuotoja, laikoma viena pirmųjų Vajrayanos mokytojų ir Padmasambhavos pagrindine mokine bei praktikos partnere. Gerbiama kaip tantrinės išminties ir užuojautos simbolis.

Yongey Mingyur Rinpoche – šiuolaikinis Kagyu ir Nyingma tradicijų mokytojas, žinomas dėl dzogčeno ir Mahamudros mokymų. Taip pat žinomas dėl savo paprasto būdo ir psichologijos bei neuromokslo integracijos į dharmos praktiką.

Zoketsu Norman Fischer – amerikiečių Soto Zen mokytojas, poetas, rašytojas. Žinomas dėl Zen praktikos taikymo kasdieniame gyvenime ir šiuolaikinėje kultūroje.

Zong Rinpoche – XX a. Gelug tradicijos meistras, garsus dėl filosofijos aiškinimo ir tantrinių mokymų perdavimo.

Zongkapa (Tsongkhapa) – XIV a. Tibeto Gelug mokyklos įkūrėjas, žymus logikos, viduriniojo kelio filosofijos ir tantrinių praktikų integracijos meistras.