Luis Antonio Gokim Tagle, gimęs 1957 m. birželio 21 d. Maniloje, Filipinuose, yra Romos Katalikų Bažnyčios kardinolas, šiuo metu einantis Dikasterijos evangelizacijai proprefekto pareigas. Jis yra žinomas dėl savo charizmos, pastoracinio atsidavimo ir artumo paprastiems žmonėms, dažnai vadinamas „Azijos Pranciškumi“.
Tagle gimė katalikiškoje šeimoje Maniloje. Jo tėvas Manuel Topacio Tagle buvo filipiniečių kilmės, o motina Milagros Gokim – kinų kilmės. Jo senelis buvo pamaldus katalikas, padėjęs pagrindą Luis Antonio dvasiniam pašaukimui. Vaikystėje Tagle buvo aktyvus parapijos narys, tarnavo kaip ministrantas ir rodė polinkį į tikėjimą.
Jis studijavo filosofiją San José seminarijoje Maniloje, o vėliau teologiją Ateneo de Manila universitete, kur įgijo teologijos bakalauro laipsnį. 1982 m. vasario 27 d. Tagle buvo įšventintas kunigu Imuso vyskupijoje. Vėliau jis tęsė studijas JAV, Katalikų Amerikos universitete Vašingtone, kur 1991 m. įgijo teologijos daktaro laipsnį, specializuodamasis sisteminėje teologijoje. Jo disertacija nagrinėjo kolegialumo sampratą Vatikano II susirinkime.
Tagle karjera Bažnyčioje išsiskiria jo pastoraciniu artumu ir administracine atsakomybe:
- 1985–1992 m.: Dirbo įvairiose Imuso vyskupijos pareigose, įskaitant seminarijos dvasios vadovo ir parapijos kunigo roles. Jis taip pat dėstė teologiją San Carlos seminarijoje.
- 1997–2001 m.: Tarnavo Popiežiškosios tarptautinės teologijos komisijos nariu, bendradarbiaudamas su tuometiniu kardinolu Josephu Ratzingeriu (vėliau popiežiumi Benediktu XVI).
- 2001–2011 m.: Popiežius Jonas Paulius II paskyrė Tagle Imuso vyskupu. Jo vadovavimo laikotarpiu vyskupija išaugo, ypač pastoracinėse ir socialinėse iniciatyvose, skirtose vargšams.
- 2011–2019 m.: Popiežius Benediktas XVI paskyrė jį Manilos arkivyskupu. Tagle tapo žinomas dėl savo paprastumo – jis dažnai važinėjo viešuoju transportu ir gyveno kukliai. Jo pamokslai, transliuojami per televiziją ir internetą, pritraukė didelę auditoriją, ypač jaunimą.
- 2019 m.–dabar: Popiežius Pranciškus paskyrė Tagle Dikasterijos evangelizacijai (buvusios Tautų evangelizacijos kongregacijos) proprefektu, perkeldamas jį į Vatikaną. Šioje rolėje jis atsakingas už Bažnyčios misijų veiklą visame pasaulyje.
2012 m. popiežius Benediktas XVI paskyrė Tagle kardinolu, suteikdamas jam Santa Felicita e Figli Martiri bažnyčios titulą. Kaip kardinolas, Tagle dalyvavo 2013 m. konklavoje, kurioje buvo išrinktas popiežius Pranciškus. Jo jaunatviška energija, komunikacijos gebėjimai ir dėmesys vargšų evangelizacijai padarė jį vienu matomiausių Azijos Bažnyčios lyderių.
Tagle yra žinomas savo emocingu pamokslavimo stiliumi, dažnai pravirkstančiu per Mišias, kas atspindi jo gilų empatiją. Jis aktyviai naudojasi socialine žiniasklaida, įskaitant „YouTube“ ir „Facebook“, kur jo laida „The Word Exposed“ sulaukia milijonų peržiūrų. Jo pravardė „Chito“ atspindi jo artumą žmonėms.
Svarbūs darbai ir pozicijos
- Evangelizacija ir jaunimas: Tagle yra aistringas jaunimo ir vargšų evangelizacijos šalininkas. Jis buvo pagrindinis 2019 m. Pasaulio jaunimo dienų Panamoje organizatorius ir aktyviai dalyvavo Sinode dėl jaunimo 2018 m.
- Socialinis teisingumas: Jis nuosekliai ragina spręsti skurdo, klimato kaitos ir migracijos problemas, pabrėždamas Bažnyčios socialinį mokymą.
- Dialogas su Azija: Kaip filipinietis, Tagle pabrėžia Bažnyčios augimą Azijoje, ypač daugiakultūrėse ir daugiakonfesinėse visuomenėse. Jis skatino dialogą su kitomis religijomis, įskaitant islamą ir budizmą.
- Doktrininė pozicija: Tagle laikomas nuosaikiu, ištikimu Bažnyčios mokymui, tačiau atviru pastoraciniam lankstumui. Jis remia popiežiaus Pranciškaus reformas, įskaitant dėmesį sinodiškumui ir gailestingumui.
2025 m. Tagle, būdamas 67 metų, laikomas vienu stipriausių kandidatų („papabile“) į popiežiaus sostą būsimoje konklavoje. Jo tarptautinė patirtis, charizma ir artumas popiežiaus Pranciškaus vizijai daro jį patraukliu kandidatu, ypač tiems, kurie nori pirmojo Azijos popiežiaus. Tačiau kai kurie kritikai mano, kad jo emocingumas ir santykinai ribota administracinė patirtis Vatikane gali būti kliūtis.
Tagle aktyviai dalyvauja Vatikano reformose ir evangelizacijos iniciatyvose, o jo įtaka Bažnyčioje toliau auga. Jo šūkis „Dominus Est“ („Tai Viešpats“) atspindi jo tikėjimą ir nuolankumą.
Asmeninės savybės
Tagle yra žinomas dėl savo šilumos, humoro ir prieinamumo. Jis laisvai kalba tagalų, anglų, ispanų ir italų kalbomis, taip pat turi prancūzų ir lotynų kalbos žinių. Jo pomėgiai apima muziką – jis groja pianinu ir yra sukūręs religinių giesmių. Jo paprastumas, pavyzdžiui, vaikščiojimas basomis per labdaros renginius, pelnė jam žmonių meilę.
Luis Antonio Tagle yra dinamiškas Bažnyčios lyderis, jungiantis pastoracinį uolumą, akademinį gylį ir globalią perspektyvą. Jo kelias nuo Manilos parapijų iki Vatikano atspindi jo atsidavimą evangelizacijai ir vargšų tarnystei. Ar jis taps popiežiumi, priklausys nuo konklavos dinamikos, tačiau jo įtaka Katalikų Bažnyčiai, ypač Azijoje, jau yra neabejotina.