Taizé kryžius yra paprastas, medinis kryžius, naudojamas Taizé bendruomenės maldose kaip kontempliacijos ir vienybės simbolis. Jo dizainas rodo Taizé dvasios esmę – paprastumą, nuolankumą ir ekumeninį atvirumą. Kryžius dažnai dedamas ant žemės per Taizé pamaldas, kad tikintieji galėtų prie jo priartėti, paliesti ar net priglausti kaktą, išreikšdami savo maldas, skausmus ar viltis. Tai ne tik fizinis objektas, bet ir dvasinis tiltas, jungiantis skirtingų krikščioniškų tradicijų žmones.
Taizé kryžius nėra garbinamas kaip stabas, o veikiau tarnauja kaip priminimas apie Kristaus auką ir kvietimas į asmeninę bei bendruomeninę maldą. Kaip rašoma Taizé bendruomenės svetainėje: „Kryžius yra visiškas tikrojo gyvenimo judėjimo atskleidimas: ‘Kas nori išsaugoti savo gyvybę, ją praras, o kas ją praranda, išsaugos’ (Lk 17, 33).“
Taizé bendruomenė – tai ekumeninė krikščionių vienuolių bendruomenė, įkurta 1940 m. Prancūzijoje, Taizé kaime, Burgundijoje, šveicaro Roger Schütz, žinomo kaip Brolis Roger, iniciatyva. Bendruomenę sudaro apie 100 brolių iš katalikų ir protestantų tradicijų, kilusių iš maždaug 30 šalių. Taizé tapo vienu svarbiausių krikščioniškų piligrimystės centrų, kasmet pritraukiančiu daugiau nei 100 000 jaunų žmonių iš viso pasaulio. Jie čia atvyksta melstis, studijuoti Šventąjį Raštą, dalintis patirtimi ir dirbti bendruomenėje, siekdami gerumo, paprastumo ir susitaikymo dvasios.
Brolis Roger įkūrė bendruomenę Antrojo pasaulinio karo metu, siekdamas suteikti prieglobstį karo pabėgėliams, įskaitant žydus. Jo vizija buvo sukurti bendruomenę, kuri gyventų pagal Evangeliją, skatindama taiką ir vienybę. Kaip jis pats sakė: „Nuo jaunystės, manau, niekada nepraradau nuojautos, kad bendruomeninis gyvenimas gali būti ženklas, jog Dievas yra meilė, ir tik meilė.“
Taizé kryžiaus kilmė nėra detaliai dokumentuota, tačiau jis atsirado kaip neatsiejama Taizé pamaldų dalis, atspindinti bendruomenės ekumeninę misiją. Kryžius pradėtas naudoti per Taizé maldas, kurios vyksta tris kartus per dieną Susitaikymo bažnyčioje. Ypatingai jis išbandomas penktadieniais, per „Maldą prie kryžiaus“, kai broliai padeda kryžių ant žemės, o piligrimai gali prie jo priartėti ir melstis.
Kryžiaus simbolika siejama su krikščioniškąja tradicija, tačiau Taizé kontekste jis įgauna unikalią reikšmę – tai ne tik Kristaus kančios, bet ir vienybės bei vilties simbolis. Kaip teigiama Taizé svetainėje, kryžius rodo paradoksą: „Tikroji mirtis, neigiama prasme, yra atsisakymas rizikuoti savo gyvenimu su Dievu.“
Taizé kryžius naudojamas keliais tikslais:
- Malda ir kontempliacija: Per pamaldas, ypač penktadieniais, tikintieji kviečiami prie kryžiaus išreikšti savo maldas. Tai gali būti padėka, prašymas ar skausmo atnešimas. Kryžius tampa vieta, kur žmonės jaučia Kristaus artumą.
- Ekumeninė vienybė: Taizé kryžius yra simbolis, jungiantis katalikus, protestantus ir kitų denominacijų krikščionis. Jis naudojamas įvairiose šalyse per Taizé organizuojamas „Pasitikėjimo piligrimystes“, kuriose dalyvauja skirtingų tradicijų tikintieji.
- Dvasinis atsigavimas: Daugeliui piligrimų kryžius padeda atrasti vidinę ramybę. Pavyzdžiui, vienas piligrimas, vardu Danielis, evangelikų krikščionis, aprašė, kaip jis, klūpėdamas prie kryžiaus, pajuto gilią pagarbą ir vienybę, nepaisydamas savo skirtingos tradicijos.
Kas naudoja Taizé kryžių?
Taizé kryžių naudoja įvairūs žmonės, tačiau pagrindiniai vartotojai yra:
- Jauni piligrimai: Daugiausia Taizé lanko jaunimas iki 35 metų, atvykstantis iš viso pasaulio. Jie dalyvauja savaitės trukmės programose, kuriose malda prie kryžiaus yra svarbi dalis.
- Vietinės bendruomenės: Taizé maldos, įskaitant kryžiaus naudojimą, organizuojamos parapijose visame pasaulyje, ypač tose, kurios semiasi įkvėpimo iš Taizé dvasios.
- Ekumeninės grupės: Kryžius naudojamas ekumeniniuose susitikimuose, tokiuose kaip „Taizé in the Desert“ Naujojoje Meksikoje, kur įvairių denominacijų krikščionys meldžiasi kartu.
Istorijos
- Piligrimystė į Taizé: Vienas piligrimas, Yale’o universiteto studentas, 2011 m. aprašė savo patirtį Taizé. Penktadienio malda prie kryžiaus jam buvo ypač jaudinanti: „Klūpėdamas prie kryžiaus su krikščionimis iš viso pasaulio, girdėjau kai kuriuos verkiančius, kitus šnabždant maldas nežinomomis kalbomis. Jaučiau Kristaus sužeistą ranką, laikančią manąją.“ Jis grįžo į Taizé dar septynis kartus, įskaitant tris su studentų grupėmis.
- Taizé Ukrainoje: Nuo 2022 m. Rusijos invazijos į Ukrainą Taizé broliai reguliariai lankosi šalyje, vesdami maldas prie kryžiaus netoli fronto linijų. Brolis Norbertas pasakojo apie susitikimą su jaunais kariais, kurie anksčiau lankėsi Taizé, ir jų tikėjimo stiprybę karo metu. „Bažnyčia yra ne tik šventovė, bet ir vieta, kur žmonės gali išreikšti savo skausmą,“ – sakė jis.
- Kryžiaus kopija Yale’e: 2021 m. Yale’o universitete Taizé broliai surengė rekolekcijas, kuriose buvo naudojama Taizé kryžiaus kopija, pagaminta studentų. Ši malda sujungė įvairių denominacijų krikščionis, atspindėdama Kristaus maldą: „Tegul visi bus viena.“
Apie Taizé kryžių ir dvasią
- „Kai bandome žodžiais išreikšti bendrystę su Dievu, greitai pasiekiame savo galimybių ribas. Tačiau mūsų esybės gelmėse Kristus meldžiasi daugiau, nei mes įsivaizduojame. Todėl tyla yra esminė atrandant maldos širdį.“ – Taizé bendruomenė.
- „Kontempliacija yra ne kas kita, kaip visas žmogus, Dievo meilės tikrovė.“ – Brolis Roger
- „Kryžius yra mirties įrankis, tapęs krikščionybės simboliu, nes jis atskleidžia tikrąjį gyvenimo paradoksą.“ – Taizé bendruomenė.