Išbi-Benobas (Yishbi-Benob, hebrajiškai יִשְׁבִּי בְּנוֹב) yra sudurtinis vardas.
Žodžio kilmė ir reikšmė:
- Yishbi (יִשְׁבִּי) – greičiausiai kilęs iš hebrajų šaknies šav arba yashav, reiškiančios „gyventi“, „sėdėti“, „apsistoti“. Vardas galėtų reikšti „tas, kuris gyvena“ arba „įsikūręs“.
- Ben Nob (בְּנוֹב) – reiškia „iš Nob“ arba „Nobo sūnus“. Nob buvo kunigų miestas, minimas 1 Samuelio 21–22 skyriuose.
Galima reikšmė:
„Gyventojas iš Nob“ arba „tas, kuris yra iš Nob“.
Tačiau kai kurie biblistai mano, kad Benob gali būti ne vietovės pavadinimas, o teksto iškraipymas vėlesniuose rankraščiuose. Septuagintos (graikiško vertimo) versijoje tas pats vardas atrodo skirtingai, o kai kurie komentatoriai netgi spėja, kad Benob galėjo būti pridėtas kaip paaiškinimas, o ne kaip tikras paveldimas vardas.
Biblijoje minimas Išbi-Benobas buvo vienas iš filistinų milžinų, kilusių iš Rafa palikuonių – senųjų milžinų, siejamų su rafaimais. Jo vardas hebrajų kalba (Yishbi-BeNov) reiškia neaiškios reikšmės junginį, kai kurie tyrinėtojai mano, kad tai gali reikšti „sėdintis Nob mieste“ arba „gyvenantis Nob vietovėje“, tačiau tai nėra galutinai patvirtinta.
2 Samuelio 21:15–17 aprašoma, kad vienoje iš daugelio Izraelio ir filistinų kovų jau pagyvenęs karalius Dovydas pavargo mūšyje. Tuo metu Išbi-Benobas, turėjęs sunkų ginklą, kurio ieties geležis svėrė tris šimtus šekelių (apie 3,5 kilogramo), pasiryžo užmušti Dovydą. Šis milžinas nebuvo paprastas karys – jis buvo vienas iš likusių Gato milžinų, galimai giminingas žymiajam Goliatui, kurį Dovydas anksčiau nugalėjo.
Tačiau Dievas neleido šiam planui išsipildyti. Dovydo pusėje kovojęs karvedys Abišajas, Cerojos sūnus, pastebėjęs pavojų, puolė ir nužudė Išbi-Benobą. Po šio įvykio Izraelio kariai pasiūlė Dovydui daugiau nebesitraukti į tiesioginį mūšį, kad „neužgestų Izraelio žiburys“ (2 Samuelio 21:17).
Išbi-Benobas simbolizuoja vieną paskutiniųjų Dievo tautai pavojingų milžinų, kurie kilo iš senųjų rafaimų linijos. Jo mirtis žymėjo besibaigiantį laikotarpį, kai Izraelio priešai rėmėsi fizine jėga ir milžiniškais karių ūgiais. Pergalės prieš tokius priešus parodė, kad Dievo pažadai ir ištikimybė Jo tautai yra galingesni už bet kokią fizinę grėsmę.