Diwali, dar žinomas kaip Šviesos festivalis, yra viena iš svarbiausių ir plačiausiai švenčiamų švenčių Indijoje ir visoje Pietų Azijoje. Ši penkias dienas trunkanti šventė simbolizuoja gėrio pergalę prieš blogį, šviesos pergalę prieš tamsą, o žinios pergalę prieš nežinojimą. Diwali šventimas siejamas su įvairiomis mitologinėmis istorijomis ir turi skirtingas reikšmes skirtingose religijose, tačiau pagrindinė šventės esmė yra bendra: pagerbti šviesą, džiaugsmą, pergalę ir naują pradžią.
Diwali švenčiama pagal mėnulio kalendorių ir vyksta spalio arba lapkričio mėnesiais, priklausomai nuo mėnulio fazių. Tradiciškai Diwali šventė prasideda tamsiausiu mėnesio laikotarpiu – per jaunatį, kai naktis būna ilgiausia, o šviesa simboliškai įveikia tamsą. Per šventę žmonės puošia savo namus šviesomis, žvakėmis ir žibintais, vadinamais „diyas“, kurie ne tik apšviečia aplinką, bet ir simbolizuoja vidinę šviesą, išlaisvinančią žmones iš tamsos.
Viena iš populiariausių Diwali istorijų, kilusių iš induizmo epų, yra pasakojimas apie Ramo grįžimą į Ajodhją. Pasak „Ramajanos“ epo, princas Rama po 14 metų tremties ir pergalingo mūšio su demonų karaliumi Ravanos sugrįžo į savo karalystę. Ajodhjos žmonės sutiko Ramą, apšviesdami miestą aliejinėmis lempelėmis, kad parodytų savo džiaugsmą ir pagerbtų jo pergalę prieš Ravanos blogį. Ši istorija simbolizuoja Ramo pergalę kaip gėrio pergalę prieš blogį, o Diwali šviesos primena šią simbolinę kovą ir pergalę.
Diwali taip pat siejama su Lakšmi – induizmo turto, sėkmės ir gerovės deive. Per šventę žmonės meldžiasi Lakšmi, prašydami jos palaiminimo, kad ateinantys metai būtų sėkmingi ir klestintys. Šiandien, Diwali metu, induistai ir kitos religinės grupės, pavyzdžiui, džainistai ir sikai, meldžiasi Lakšmi, tikėdami, kad jos palaiminimai atneš klestėjimą ir gerovę jų namams ir verslui.
Diwali taip pat turi įvairias kitas reikšmes priklausomai nuo regiono ir religijos. Pavyzdžiui, Šiaurės Indijoje Diwali dažnai švenčiamas kaip Ramo pergalės simbolis, o Vakarų Indijoje šventė siejama su turtingu derliumi ir naujo finansinių metų ciklo pradžia. Pietų Indijoje švenčiama demono Narakaasura sunaikinimas, kuris taip pat simbolizuoja gėrio pergalę prieš blogį. Sikams Diwali siejamas su šeštojo guru, Guru Hargobind, išlaisvinimu iš Mogolų kalėjimo.
Diwali šventimas apima daugybę tradicijų ir veiklų. Pagrindiniai šventės bruožai yra namų valymas ir puošimas, kad šviesos ir grožis pritrauktų gerovės deivę Lakšmi. Šventės metu žmonės uždega „diyas“ aliejines lempas, kurios statomos tiek namuose, tiek lauke, siekiant simboliškai apšviesti pasaulį. Gatvės, namai ir šventyklos yra puošiamos spalvotomis lemputėmis, o spalvingi grindų raštai, vadinami „rangoli“, kuriami prie įėjimų, kad pasveikintų svečius ir dievus.
Svarbi Diwali šventės dalis yra bendruomenės ir šeimos susibūrimai. Žmonės keičiasi dovanomis, dažnai dovanoja saldumynus, vaisius ir naujus drabužius. Fejerverkai yra dar viena esminė šventės dalis – jie simbolizuoja blogio išvarymą ir švenčia gėrio pergalę. Diwali šventė taip pat skatina dosnumą – daugelis žmonių aukoja labdarai, siekdami pasidalinti savo sėkme su mažiau pasiturinčiais.
Diwali neapsiriboja tik religiniais aspektais – ji taip pat simbolizuoja naują pradžią, tikėjimą geresne ateitimi ir klestėjimą. Tai laikas, kai žmonės stengiasi palikti senus sunkumus už nugaros, pradėti šviesesnį ir džiaugsmingesnį gyvenimo etapą. Šventė įkvepia vienybę, taiką ir gailestingumą, skatinant šviesos ir gėrio sklaidą ne tik savo namuose, bet ir visuomenėje.
Diwali, kaip Šviesos festivalis, neša svarbią žinią visoms kultūroms ir religijoms: gėris visada nugalės blogį, šviesa visada išsklaidys tamsą, ir žinios visada įveiks nežinojimą. Ši šventė – tai ne tik džiaugsmo laikas, bet ir svarbi proga apmąstyti, kokį vaidmenį kiekvienas žmogus gali atlikti, skleisdami šviesą ir gėrį savo kasdieniame gyvenime.