Dešinė pusė siejama su šventumu, galia, palaiminimu ir dieviškumu. Ši simbolika kyla iš įvairių kultūrinių, istorinių ir praktinių kontekstų, tačiau jos šaknys gilios ir universalios. Dešinė ranka, kaip dominuojanti daugelio žmonių kūno dalis, tapo dvasinės reikšmės simboliu.
Dešinė pusė daugelyje religijų laikoma palankia, šventa ir susijusia su dieviškąja tvarka. Tai dažnai siejama su:
- Galia ir autoritetu: Dešinė ranka simbolizuoja stiprybę, valdymą ir dieviškąją intervenciją.
- Palaiminimu: Daugelyje tradicijų dešinė ranka naudojama palaiminimams, ritualams ar šventinimui.
- Tyrumu: Dešinė pusė dažnai laikoma švaresne ar tyresne, ypač tose kultūrose, kur kairė ranka naudojama higienos tikslams.
- Dvasine kryptimi: Dešinė pusė kartais simbolizuoja kelią į dangų, išganymą ar nušvitimą.
Tačiau dešinės reikšmė nėra vienoda visose religijose. Kai kuriose tradicijose kairė pusė taip pat turi savo simboliką, o dešinės ir kairės pusės santykis atspindi dualistinę pasaulėžiūrą.
Dešinė krikščionybėje
Krikščionybėje dešinė pusė yra glaudžiai susijusi su Dievo galia ir šventumu. Biblijoje dešinė ranka dažnai minima kaip Dievo galios ir palankumo simbolis. Pavyzdžiui, Jėzus sėdi „Dievo dešinėje“ kaip aukščiausios garbės ir valdžios ženklas.
Citata iš Biblijos:
„Viešpats tarė mano Viešpačiui: Sėskis mano dešinėje, kol padarysiu tavo priešus tavo kojų pakoju.“ (Psalmė 110:1)
Dešinė ranka taip pat naudojama palaiminimams. Pavyzdžiui, Senajame Testamente Jokūbas, palaimindamas savo anūkus Efraimą ir Manasą, sąmoningai uždėjo dešinę ranką ant Efraimo galvos, nors šis buvo jaunesnis, taip parodydamas didesnį palankumą (Pradžios 48:13–20). Šis įvykis tapo svarbiu precedentu, pabrėžiančiu dešinės rankos simbolinę svarbą.
Istorinis kontekstas: Viduramžiais krikščionių bažnyčiose dešinė pusė buvo laikoma „teisingąja“ puse, o kairė kartais siejama su nuodėme ar net šėtonu. Pavyzdžiui, Paskutiniojo teismo freskose dešinėje vaizduojami išgelbėtieji, o kairėje – pasmerktieji.
Dešinė islame
Islame dešinė ranka yra šventumo, pagarbos ir švaros simbolis. Musulmonai atlieka ritualinį apsiprausimą (wudu) prieš maldą, kuriame dešinė ranka plaunama pirmiausia. Dešinė ranka naudojama valgymui, daiktų perdavimui ir kitiems garbingiems veiksmams, o kairė ranka dažniausiai skirta higienos reikmėms.
Citata iš Korano:
„Tada tie, kuriems bus duota jų knyga į dešinę ranką, skaitys savo knygą ir nebus jiems padaryta net menkiausia neteisybė.“ (Koranas, 17:71)
Šioje eilutėje dešinė ranka simbolizuoja teisiųjų, kurie bus apdovanoti rojuje, statusą. Islame taip pat tikima, kad Paskutiniojo teismo dieną teisieji gaus savo darbų įrašus į dešinę ranką, o nusidėjėliai – į kairę.
Istorinis įvykis: Pranašo Mahometo tradicijose (hadisuose) pabrėžiama dešinės rankos svarba. Pavyzdžiui, vienas hadisas sako: „Valgykite dešine ranka ir gerkite dešine ranka, nes šėtonas valgo ir geria kaire ranka“ (Sahih Muslim). Šis mokymas sustiprino dešinės rankos šventumo suvokimą musulmonų kultūroje.
Dešinė induizme
Induizme dešinė pusė taip pat laikoma palankia ir šventa. Ritualuose, tokiuose kaip puja (garbinimas), dešinė ranka naudojama aukojimams, palaiminimams ir šventų daiktų lietimui. Dešinė pusė siejama su dieviškąja energija ir kosmine tvarka (dharma).
Citata iš Bhagavadgytos:
„Aš esu tavo dešinėje, tavo kairėje, priešais tave ir už tavęs – visur, kur tu esi, esu Aš.“ (Bhagavadgyta, 6:31)
Šioje citatoje dešinė pusė nėra išskiriama kaip vienintelė šventa, tačiau kontekste ji dažnai siejama su palankumu. Induistų mitologijoje dešinė pusė taip pat siejama su saulės energija ir vyriškąja dieviškąja jėga.
Istorinis kontekstas: Senovės Indijos tekstuose, tokiuose kaip Vedos, dešinė pusė dažnai minima kaip rituališkai švari. Pavyzdžiui, per vestuvių ceremonijas nuotaka stovi dešinėje nuo jaunikio, simbolizuodama jos palankumą ir šventą ryšį.
Dešinė budizme
Budizme dešinė pusė taip pat turi simbolinę reikšmę, ypač susijusią su pagarba ir ritualais. Pavyzdžiui, apeinant stupą (šventą budistų struktūrą), tikintieji eina pagal laikrodžio rodyklę, laikydami dešinę pusę nukreiptą į centrą kaip pagarbos ženklą.
Citata iš Dhammapados:
„Tegul žmogus išmoksta gerbti tai, kas verta pagarbos, ir eina teisingu keliu, kaip dešinė ranka veda į tikslą.“ (Dhammapada, 144)
Budistų ikonografijoje Buda dažnai vaizduojamas laikantis dešinę ranką tam tikrose mudrose (gestuose), pavyzdžiui, abhaya mudra (baimės išsklaidymo gestas), simbolizuojančiose apsaugą ir palaiminimą.
Istorinis įvykis: Pasak budistų tradicijų, kai Buda gulėjo mirties patale Kušinagaroje, jis pasirinko gulėti ant dešiniojo šono, veidu į vakarus – šis gestas, vadinamas „liūto poza“, tapo šventu simboliu, atspindinčiu ramybę ir nušvitimą.
Dešinė kitose religijose
- Judaizme: Dešinė ranka siejama su Dievo galia ir palaiminimu. Pavyzdžiui, Toroje sakoma: „Tavo dešinė ranka, Viešpatie, pilna šlovės; tavo dešinė ranka, Viešpatie, sutriuškina priešą“ (Išėjimo 15:6). Dešinė ranka taip pat naudojama ritualiniuose palaiminimuose, tokiuose kaip kohanimų palaiminimas sinagogose.
- Sikhizme: Dešinė ranka naudojama šventų veiksmų atlikimui, pavyzdžiui, valgant bendruomeninį maistą (langar) ar laikant kardą (kirpaną), kuris yra vienas iš penkių sikhų tikėjimo simbolių.
- Šintoizme: Japonijos šintoizmo tradicijose dešinė pusė laikoma šventa, o šventyklose atliekami ritualai dažnai orientuoti į dešinę kaip į dievų buvimo pusę.
Neįprasti faktai ir istorijos
- Senovės Egipto paslaptis: Senovės egiptiečiai tikėjo, kad dešinė ranka yra tiesiogiai susijusi su saulės dievu Ra. Faraonų kapuose dažnai buvo randami amuletai, vaizduojantys dešinę ranką, kaip apsaugos ir galios simbolį.
- Dešinės rankos prakeiksmas: Kai kuriose Afrikos gentinių religijų tradicijose dešinė ranka galėjo būti naudojama prakeikimams, jei ritualas buvo atliekamas su blogais ketinimais. Tai rodo, kad dešinės simbolika gali turėti ir neigiamą atspalvį, priklausomai nuo konteksto.
- Dešinės rankos išbandymas: Viduramžių Europoje buvo paplitęs prietaras, kad raganos naudoja kairę ranką magijai, todėl įtariamos raganos buvo tikrinamos, ar jos geba atlikti veiksmus dešine ranka. Šis paprotys atspindi dešinės rankos „teisingumo“ suvokimą.
Daugelyje religijų dešinės ir kairės pusės simbolika rodo dualistinę pasaulėžiūrą: dešinė siejama su gėriu, šviesa ir dangumi, o kairė – su tamsa, nuodėme ar chaosu. Tačiau kai kuriose tradicijose, pavyzdžiui, daoizme, šis dualizmas yra subalansuotas, pabrėžiant yin ir yang harmoniją, kur nei dešinė, nei kairė nėra pranašesnė.