Skaičius 666 dažniausiai vadinamas žvėries skaičiumi. Jo ištakos siekia Naujojo Testamento Apreiškimo Jonui knygą (13:18), kur rašoma: „Kas turi išminties, teapskaičiuoja žvėries skaičių, nes tai žmogaus skaičius. Jo skaičius yra šeši šimtai šešiasdešimt šeši.“
Šis skaičius tapo vienu iš labiausiai atpažįstamų simbolių krikščioniškoje pasaulėžiūroje, o vėliau – ir visos Vakarų kultūros vaizduotėje. Jis dažnai siejamas su piktuoju, Antikristu, velniu ar ateinančia pasaulio pabaiga.
Senovėje raidės dažnai buvo naudojamos ir kaip skaičiai. Graikiškai užrašius vardą Neronas Cezaris (Νερων Καισαρ) ir pavertus raidžių skaitines reikšmes hebrajiškoje abėcėlėje, gaunamas skaičius 666. Dalis mokslininkų mano, kad pirminiai krikščionys šiuo skaičiumi slaptai nurodė Romos imperatorių Neroną, kuris persekiojo pirmuosius tikinčiuosius.
Alternatyvi versija – kai kuriuose seniausiuose rankraščiuose vietoje 666 nurodomas 616. Tai rodo, kad skaičius buvo simbolinis, o jo reikšmė priklausė nuo konteksto.
Skaičius 666 įgijo blogio ir maišto simbolio statusą. Šiuolaikinėje kalboje net atsirado terminas heksakosioiheksekontaheksofobija – tai baimė skaičiui 666.
Įdomūs pavyzdžiai:
- Kai kurie žmonės vengia automobilių numerių, namų adresų ar telefono numerių su 666.
- JAV prezidento Ronald Reagano Los Andželo namo adresą nuo 666 St. Cloud Road pakeitė į 668.
- 1980 m. Didžiojoje Britanijoje gimė berniukas 6 valandą ryto, birželio 6 d., 1966 m. – šeši šešetu šešete. Žiniasklaida ilgai aptarinėjo šį „pranašišką“ sutapimą.
Šis skaičius tapo dažnu simboliu literatūroje, kine ir muzikoje. Garsus britų roko grupės Iron Maiden kūrinys „The Number of the Beast“ pavertė 666 sunkiojo roko ir metalo subkultūrų ženklu. Kine žvėries skaičius nuolat pasirodo filmuose apie Antikristą, pavyzdžiui, „Omen“ (1976).
Ar 666 visada blogas?
Ezoterinėse ir okultinėse tradicijose skaičius 666 kartais interpretuojamas kaip žemiškosios pilnatvės ir materialaus pasaulio simbolis, o ne blogio ženklas. Pavyzdžiui, pitagorinėje numerologijoje 6 yra harmonijos ir šeimos skaičius, o trigubas 6 – „materialiosios gausos“ ženklas.
Lietuvių pasaulėvaizdyje
Lietuviškoje tautosakoje skaičius 666 netapo liaudies prietarų pagrindu taip, kaip „velnio tuzinas“ (13). Visgi kai kurios XIX a. liaudies pasakos, paveiktos krikščioniškos simbolikos, mini „trijų šešetų“ baimę kaip velnio ženklą, nors dažniausiai skaičių simbolika mūsų krašte buvo labiau siejama su trejetais, devyniais ar tryliktaisiais.
Žvėries skaičius 666 per amžius tapo universaliu įspėjimo, baimės ir paslapties simboliu. Jo reikšmė neapsiriboja vien tik bibline pranašyste – tai ir žmogaus baimė nežinomybei, ir kultūrinis kodas, kuris kito kartu su visuomene. Šiandien 666 vis dar kelia diskusijas, prietarus ir net meno įkvėpimą.