Stūpa – tai kupolo formos budistinis statinys, simbolizuojantis Budos nušvitimą ir naudojamas relikvijoms saugoti ar meditacijai.
Žodis stūpa kilęs iš sanskrito, reiškiančio „krūvą“ ar „kaupą“, iš pradžių apibūdinusį žemės kauburį, dengiantį relikvijas. Lietuvių kalboje vartojamas kaip stūpa, išlaikant originalią formą. Kitomis kalbomis: pali thūpa, tibetiečių chörten, kinų ta (塔), japonų tō. Terminas naudojamas visose budizmo mokyklose (Theravada, Mahayana, Vajrayana), ypač Pietų ir Rytų Azijoje, apibūdinti šventus statinius, simbolizuojančius Budos mokymą (Dharmą) ir kelią į nušvitimą. Stūpos skiriasi architektūra – nuo paprastų kauburių iki sudėtingų bokštų.
Stūpos nėra maldos vietos kaip šventyklos, bet šventos erdvės meditacijai, relikvijų garbinimui ir ritualinėms apeigoms. Tikintieji atlieka pradakšiną – apeina stūpą pagal laikrodžio rodyklę, medituodami ar kartodami mantras, kad sukauptų nuopelnus (karma). Svarbios progos apima Budos gimimo, nušvitimo ir mirties šventę (Vesak), kai stūpos puošiamos gėlėmis, žvakėmis ir smilkalais. Kai kuriose stūpose, kaip Sanchi, vyksta mokymų sesijos ar vienuolių susirinkimai. Stūpos dažnai saugo Budos, jo mokinių ar šventųjų relikvijas, pritraukdamos piligrimus.
Sanchi stūpa, pastatyta III a. pr. Kr. imperatoriaus Ašokos, garsėja legenda, kad joje saugoma Budos plaukų sruoga, o Ašoka pastatė 84 000 stūpų, kad paskleistų Dharmą. Kita istorija pasakoja apie Borobuduro stūpą, kurią IX a. Indonezijoje uždengė vulkaniniai pelenai, o XIX a. ją atrado britų tyrinėtojai, atskleisdami budizmo šedevrą.
Žymiausios stūpos pasaulyje
- Sanchi stūpa (Madhja Pradesh, Indija): III a. pr. Kr. pastatyta, UNESCO paveldo objektas, garsėja raižytais vartais (torana) ir Budos relikvijomis.
- Borobuduro stūpa (Java, Indonezija): IX a. Mahayana šventovė, didžiausia pasaulyje, su 72 perforuotomis stūpomis, UNESCO paveldo objektas.
- Švedagono stūpa (Jangonas, Mjanmas): VI a. pastatyta, padengta auksu, saugo Budos plaukus ir yra Mjanmo budizmo centras.
- Boudhanath stūpa (Katmandu, Nepalas): V a. pastatyta, viena didžiausių Tibeto budizmo stūpų, piligrimystės vieta.
Paminėjimai
- Dhammapada 183: „Venk blogio, daryk gera, valyk protą – tai Budos mokymas.“ (Siejama su stūpų meditacine reikšme.)
- Dalai Lama: „Stūpa yra priminimas, kad nušvitimas slypi kiekvieno širdyje.“ (Apie stūpų simboliką.)
- Piligrimas Boudhanath: „Apeidamas stūpą jaučiu, kad mano rūpesčiai ištirpsta.“ (Šiuolaikinis atsiliepimas.)
Borobuduro stūpoje yra 504 Budos statulos, o jos struktūra rodo budizmo kosmologiją, vedančią piligrimus nuo žemiškos aistros iki nirvanos.
Stūpa yra budizmo dvasinės kelionės simbolis, įkūnijantis Budos nušvitimą ir mokymą. Nuo Sanchi senovinių vartų iki Švedagono auksinių kupolų, stūpos kviečia medituoti ir ieškoti vidinės ramybės. Kaip sakė Buda, „Kelias į nušvitimą yra tavo širdyje,“ o stūpa yra šio kelio šventas ženklas, jungiantis žmogų su amžina tiesa.