Inocentas III (lot. Innocentius III, pasaulietiškas vardas Lotarius Segni) gimė apie 1160–1161 m. Italijoje, netoli Romos. 1198 m. išrinktas popiežiumi, Inocentas III tapo vienu įtakingiausių visos Katalikų Bažnyčios istorijoje. Jo pontifikatas truko iki pat mirties 1216 m. Per šį laiką jis sugebėjo gerokai išplėsti popiežiaus autoritetą tiek dvasinėje, tiek politinėje srityje.
Lotarius Segni priklausė kilmingai italų šeimai. Studijavo teisę ir teologiją Paryžiuje bei Bolonijoje – šios žinios vėliau leido jam meistriškai laviruoti tarp dvasinių ir pasaulietinių galių. 1190 m. tapo kardinolų diakonu, o 1198 m., būdamas tik apie 37 metų, buvo išrinktas popiežiumi.
Kuo išsiskyrė Inocento III pontifikatas?
- Bažnyčios galios stiprinimas: Inocentas III buvo įsitikinęs, kad popiežiaus autoritetas privalo būti aukščiau pasaulietinių monarchų. Jis dažnai kišdavosi į karalių rinkimus, skelbdavo interdiktus ir net nuversdavo valdovus, jei šie priešinosi Šventojo Sosto valiai.
- Kryžiaus žygiai: Jo pontifikato metu buvo surengti ketvirtasis ir penktasis kryžiaus žygiai. Ypač žinomas IV kryžiaus žygis, per kurį krikščionys užėmė ir apiplėšė Konstantinopolį – tai paliko gilų randą Rytų ir Vakarų bažnyčių santykiuose.
- Erezijų slopinimas: Inocentas III aktyviai kovėsi su katalikybės priešais – ypač su katarais (albigiečiais) Pietų Prancūzijoje. Jis inicijavo Albigiečių žygį, kuris tapo kruvinu kovos su „eretikais“ etapu.
- IV Laterano susirinkimas (1215 m.): Šis susirinkimas buvo vienas svarbiausių viduramžių Bažnyčios reformų renginių. Jame nustatyti esminiai katalikybės dogmatikos, sakramentų ir Bažnyčios drausmės pagrindai, o doktrina apie Eucharistiją (transsubstanciacija) įtvirtinta kaip oficialus mokymas.
Įdomūs faktai apie Inocentą III
- Jis pirmasis save pavadino „Kristaus vietininku“ (vicarius Christi) – tai tapo visų vėlesnių popiežių titulu.
- Inocentas III dažnai laikomas žmogumi, kuris labiausiai išplėtė popiežiaus galią per visą istoriją. Jis nesidrovėjo rašyti monarchams laiškų, kuriuose aiškiai nurodydavo, ką šie turi daryti.
- Būtent jo pontifikato laikotarpiu Europoje suklestėjo Bažnyčios teisinė sistema – kanonų teisė.
Po Inocento III mirties Bažnyčia dar ilgai jautė jo reformų ir sprendimų aidą. Jo pontifikatas laikomas aukso amžiumi popiežiaus valdžios prasme, tačiau dėl nuolatinio kišimosi į pasaulietinius reikalus ir griežtos kovos su eretikais jis vertinamas prieštaringai net ir šiandien.
Inocentas III liko istorijoje kaip išskirtinai stiprus popiežius, sugebėjęs trumpam padaryti Romos Bažnyčią svarbiausiu Europos galios centru. Jei ieškotume tikro viduramžių popiežiaus simbolio – tai būtų būtent Inocentas III.