Popiežiaus kryžius – tai krikščioniškas simbolis, siejamas su Romos popiežiaus autoritetu ir Bažnyčios vadovavimu. Šis kryžius išsiskiria tuo, kad turi ne vieną, bet tris horizontalias skersines, išdėstytas mažėjančiu ilgiu nuo apačios į viršų.
Lotyniškai jis dažnai vadinamas Crux Papalis, kitos kalbos: Cruz Papal (ispaniškai), Croce Papale (itališkai), Päpstliches Kreuz (vokiškai) ir Croix Papale (prancūziškai), o anglų kalboje vartojami keli terminai:
- Papal Cross – pabrėžia ryšį su popiežiumi kaip Kristaus vietininku žemėje.
- Triple Cross – nurodo į tris kryžiaus skersines.
- Cross with Three Crossbars – aprašomas struktūriškai, kaip kryžius su trimis skersinėmis.
Popiežiaus kryžius nėra kasdien nešiojamas ženklas. Jis dažniausiai naudojamas heraldikoje, liturginiuose ženkluose ir oficialiuose dokumentuose, žymint aukščiausią Bažnyčios autoritetą. Trys skersinės simbolizuoja Švenčiausiąją Trejybę – Tėvą, Sūnų ir Šventąją Dvasią.
Simbolikos prasmė
Kiekviena skersinė turi savo dvasinę reikšmę:
- Apatinė juosta žymi popiežiaus ganytojišką valdžią žemėje.
- Vidurinė – jo dvasinį autoritetą mokyti ir aiškinti tikėjimą.
- Aukščiausia – dieviškąją valdžią, kurią popiežius rodo žemėje kaip Kristaus įpėdinis.
Šventasis Raštas apie popiežiaus tarnystę kalba Jėzaus žodžiais Petrui:
„Aš tau duosiu dangaus karalystės raktus.“ (Mt 16, 19)
Šie žodžiai formavo krikščioniškąją tradiciją, kurioje popiežius laikomas Kristaus paveldėtuoju Bažnyčioje.
Skirtumai nuo kitų kryžių
Svarbu nepainioti popiežiaus kryžiaus su patriarcho kryžiumi, kuris turi tik dvi horizontalias skersines. Patriarcho kryžius dažnai sutinkamas stačiatikių ir kai kurių rytų katalikų tradicijose, o popiežiaus kryžius yra išskirtinai susijęs su Romos Katalikų Bažnyčia.
Nors šiandien popiežius Pranciškus viešumoje dažniausiai dėvi kuklų Gerojo Ganytojo kryžių, oficialiame Bažnyčios simbolių pasaulyje popiežiaus kryžius su trimis skersinėmis išlieka gyva ir aiški popiežiškos valdžios žymė.
Šiandien popiežiaus kryžiaus atvaizdą galima pamatyti Vatikano herbuose, bažnytiniuose antspauduose ir specialiuose liturginiuose ženkluose. Jis liudija ne tik apie istorinį paveldą, bet ir apie nenutrūkstamą popiežiaus tarnystės dvasinį ryšį su visuotine Bažnyčia.
Svarbu pažymėti, kad popiežiaus kryžius (su trimis skersinėmis), kaip oficialus Romos Katalikų Bažnyčios simbolis, nėra tas pats kryžius, kurį dažnuasiai kasdien nešioja popiežius Pranciškus.
