2025 m. gegužės 8 d. Vatikano Siksto koplyčioje, po intensyvaus ir slaptumo gaubto konklavos proceso, buvo išrinktas naujasis Katalikų Bažnyčios vadovas – popiežius Leonas XIV (Robertas Francis Prevostas). Jo išrinkimą pasauliui paskelbė balti dūmai, pasirodę virš Siksto koplyčios kamino. Netrukus Šv. Petro bazilikos balkone buvo ištarta istorinė frazė „Habemus Papam“ – „Turime popiežių“.
Popiežius Leonas XIV, pasaulietiniu vardu Robertas Francis Prevostas, kilęs iš Jungtinių Amerikos Valstijų, gimęs Čikagoje 1955 metais. Jis priklauso šv. Augustino ordinui ir ilgą laiką tarnavo kaip misionierius Peru, kur vadovavo vyskupijai ir garsėjo kaip atsidavęs ganytojas bei socialinio teisingumo gynėjas. 2023 metais popiežiaus Pranciškaus paskirtas Vyskupų dikasterijos prefektu Vatikane, Prevostas įgijo didelį autoritetą sprendžiant Bažnyčios vidaus valdymo klausimus. Jo patirtis tarptautinėse misijose, pagarba Pranciškaus pradėtoms reformoms ir gebėjimas derinti tradiciją su pastoracine atjauta padarė jį plačiai gerbiamu tarp kardinolų, kurie 2025 metų konklavoje patikėjo jam vadovauti visai Katalikų Bažnyčiai.

Kaip vyko rinkimai
Po popiežiaus Pranciškaus mirties 2025 m. balandžio 21 d. į Vatikaną susirinko 133 kardinolai iš 71 šalies. Visi jaunesni nei 80 metų, jie nuo gegužės 7 d. užsidarė Siksto koplyčioje, pradėdami konklavą – senovinį, bet kartu labai griežtai reglamentuotą popiežiaus rinkimų procesą. Kiekvieną dieną vyko iki keturių balsavimų. Balsavimo biuleteniai buvo deginami, o dūmų spalva rodė rezultatą: juodi dūmai – sprendimas nepriimtas, balti – išrinktas popiežius.
Konklavos eigą lydėjo ne tik dvasinė reikšmė, bet ir šiuolaikiniai saugumo iššūkiai. Vatikano žandarmerija saugojo procesą nuo galimų dirbtinio intelekto atakų, dronų šnipinėjimo, slaptų mikrofonų bei dezinformacijos. Slaptumo priesaiką davę kardinolai laikėsi griežtų taisyklių, kad balsavimas liktų neįtakotas išorės spaudimo.
Po kelių balsavimų buvo pasiekta reikalinga dviejų trečdalių balsų dauguma ir išrinktas popiežius Leonas XIV.
Kokie darbai laukia naujojo popiežiaus
Popiežius Leonas XIV pradeda savo pontifikatą laikotarpiu, kai Katalikų Bažnyčia susiduria su daugybe iššūkių ir lūkesčių. Pirmieji jo darbai:
- Pasaulinės taikos ir teisingumo klausimai: tęsti Vatikano diplomatiją konfliktuose, tokiuose kaip karas Ukrainoje, Artimųjų Rytų nestabilumas.
- Bažnyčios reformų kryptis: apsispręsti, ar tęsti Pranciškaus pradėtą atvirumo ir įtraukties liniją, sprendžiant socialinius ir moralinius klausimus.
- Aplinkos apsauga: atsiliepti į klimato krizės iššūkius, kuriems Pranciškus skyrė daug dėmesio enciklikoje Laudato Si.
- Tarpreliginis dialogas: stiprinti santykius su kitomis religijomis, skatinti taiką ir bendradarbiavimą.
- Vidaus Bažnyčios klausimai: spręsti kunigų trūkumo problemą, jaunimo įtraukimą ir susiskaldymo tarp skirtingų teologinių krypčių mažinimą.
Taip pat naujasis popiežius Leonas XIV suteiks pirmąjį palaiminimą Urbi et Orbi – „Miestui ir pasauliui“, kuris simbolizuos naujos eros pradžią Katalikų Bažnyčioje.
Naujasis popiežius Leonas XIV įžengia į Šv. Petro sostą būdamas kaip dvasinis ir moralinis pasaulio lyderis. Jam teks atsakyti į tikinčiųjų lūkesčius ir kartu išlaikyti Bažnyčios doktrinos vientisumą sparčiai kintančiame pasaulyje. Pasaulio žvilgsniai nukreipti į Vatikaną, tikintis žinios apie naujojo popiežiaus viziją ir pirmuosius žingsnius, kurie nulems Katalikų Bažnyčios kelią ateinančiais metais.