„The Veritas Forum“ (Tiesos forumas) – tai platforma, kuri kviečia žmones diskutuoti apie didžiuosius gyvenimo klausimus: kas yra prasmė, kur slypi tiesa, ką reiškia tikėti? Ji gimė Harvardo universitete 1992 metais, kai grupė studentų ir akademikų nusprendė, kad universitetuose trūksta atvirų pokalbių apie gyvenimo esmę, tikėjimą ir mokslą. Nuo tada šis judėjimas išplito po viso pasaulio akademinį pasaulį, siekdamas sujungti protą ir širdį, tikėjimą ir rozumą.
Kas tai yra? Tai nėra griežta organizacija su aiškiomis taisyklėmis, o labiau erdvė, kur vyksta renginiai – paskaitos, diskusijos, pokalbiai. Juose dalyvauja įvairūs žmonės: filosofai, mokslininkai, teologai, rašytojai ar net tiesiog ieškotojai, kurie nori gilintis į klausimus, tokius kaip „Kodėl mes čia?“, „Ar tiesa egzistuoja?“, „Kaip tikėjimas dera su šiuolaikiniu pasauliu?“. Pavyzdžiui, gali išgirsti astrofiziką, aiškinantį Visatos pradžią, šalia teologo, kalbančio apie Dievo idėją – ir abu ieško bendros kalbos.
Iš kur kilo? Idėja prasidėjo JAV, akademinėje aplinkoje, kur tikėjimas dažnai buvo laikomas nesuderinamu su mokslu ar kritiniu mąstymu. „Veritas“, iš lotynų kalbos reiškiantis „tiesa“, rodo tikslą – ne primesti atsakymus, o ieškoti jų kartu. Per dešimtmečius forumas tapo globaliu, pasiekdamas Europą, Aziją, Lietuvą – visur, kur žmonės nori klausti daugiau, nei jiems siūlo kasdienybė.
Kodėl tai egzistuoja? Šiuolaikiniame pasaulyje, ypač 2025 m., kai informacija sklinda greitai, o atsakymai dažnai paviršutiniški, „The Veritas Forum“ siūlo stabtelėti. Gyvename laikais, kai technologijos atsako į „kaip“, bet ne į „kodėl“. Žmonės jaučia prasmės alkį – ar tai būtų studentas, svarstantis karjerą, ar profesorius, abejojantis savo pasaulėžiūra. Forumas sako: „Klausimai svarbūs, ir mes jų nebijome.“
Kaip tai veikia? Renginiai dažnai vyksta universitetuose ar internete – paskaita, po jos klausimai, kartais ginčai. Temos įvairios: nuo kančios prasmės iki mokslo ir religijos santykio. Pavyzdžiui, vienas kalbėtojas gali klausti, ar evoliucija paneigia Dievą, o kitas – kaip grožis gamtoje siejasi su transcendencija. Nėra vieno „teisingo“ atsakymo – tikslas yra provokuoti mintis, o ne įtikinti.
Kam tai skirta? Visiems, kas ieško. Dažniausiai tai studentai, akademikai, bet ir tie, kas jaučiasi pavargę nuo paviršutiniškų tiesų. Lietuvoje, kur tikėjimas ir sekuliarumas neretai susiduria, toks forumas gali būti vieta, kur krikščionis, ateistas ar agnostikas sėdi prie vieno stalo ir kalbasi. Tai ne apie laimėjimą ginče, o apie supratimą.
Kada tai aktualu? Dabar, pasaulis vis labiau poliarizuotas – vieni tiki tik mokslu, kiti tik religija, o treti apskritai niekuo. „The Veritas Forum“ siūlo tiltą tarp šių stovyklų, primindamas, kad klausimai apie prasmę, tiesą ir tikėjimą niekur nedingo. Tai vieta, kur gali išgirsti, kaip mokslininkas sako, kad Visata jam atrodo per daug nuostabi, kad būtų atsitiktinė, arba kaip filosofas klausia, ar be tikėjimo apskritai galime rasti prasmę. Tai pokalbiai, kurie nepalieka abejingų – nei ieškančių, nei abejojančių.