Kas yra Tūro mūšis?

Tūro mūšis, dar žinomas kaip Poitjė mūšis (pranc. Bataille de Poitiers) arba Battle of Tours anglų kalboje, įvyko 732 m. spalio 10 d. netoli Tūro ir Poitjė miestų dabartinėje Prancūzijoje. Ši kova laikoma vienu svarbiausių momentų Vakarų Europos istorijoje, nes ji sustabdė musulmonų plėtrą į šiaurę nuo Pirėnų ir padėjo pagrindą krikščioniškos Europos išlikimui.

VIII a. pradžioje musulmonų Umaijadų kalifatas sparčiai plėtėsi. Per kelis dešimtmečius jie užkariavo Šiaurės Afriką, Iberijos pusiasalį (dabartinę Ispaniją ir Portugaliją) ir pradėjo veržtis į Galiją (dabartinę Prancūziją). Jų tikslas buvo ne tik plėsti teritoriją, bet ir skleisti islamą. Tuo metu Frankų karalystė, vadovaujama Karolio Martelio, buvo pagrindinė jėga, galinti pasipriešinti šiai invazijai.

Konfliktas brendo, kai Umaijadų vietininkas Al Andalūzijoje Abdul Rahman Al Ghafiqi nusprendė surengti reidą į šiaurę, tikėdamasis užgrobti turtus ir susilpninti frankų pasipriešinimą. Frankai, savo ruožtu, siekė apsaugoti savo žemes ir sustabdyti musulmonų ekspansiją.

Kas dalyvavo?

  • Frankų karalystė: Vadovaujama Karolio Martelio, frankų armija buvo sudaryta daugiausia iš gerai organizuotų pėstininkų, kurie naudojo skydų sieną ir buvo pasirengę gynybinėms kovoms. Karolis Martelis, pravarde „Kūjis“, buvo ne tik karvedys, bet ir politinis lyderis, suvienijęs frankų gentis.
  • Umaijadų kalifatas: Musulmonų pajėgas sudarė kavalerija, garsėjanti greičiu ir mobilumu. Jų vadas Abdul Rahman Al Ghafiqi buvo patyręs karo vadas, tačiau jo kariuomenė buvo toli nuo savo bazių, o tiekimo linijos ištemptos.

Mūšis prasidėjo, kai musulmonų pajėgos, plėšdamos Galijos teritorijas, susidūrė su Karolio Martelio armija, kuri užėmė strateginę poziciją ant kalvos, apsuptos miškų. Frankai pasirinko gynybinę taktiką, sudarydami tvirtą skydų sieną. Musulmonų kavalerija kelis kartus bandė pralaužti frankų linijas, tačiau nesėkmingai.

Karolis Martelis, žinomas dėl savo disciplinos, išlaikė savo vyrus ramiai net ir po kelių dienų smulkių susirėmimų. Svarbus momentas įvyko, kai frankų žvalgai užpuolė musulmonų stovyklą, sukeldami chaosą. Baimindamiesi prarasti grobį, dalis musulmonų pajėgų pasitraukė ginti savo stovyklos, o tai susilpnino jų frontą. Tuo pasinaudoję frankai surengė kontrataką, per kurią žuvo Abdul Rahman Al Ghafiqi. Be vado likusi musulmonų armija atsitraukė naktį.

Frankai laimėjo triuškinančią pergalę. Musulmonų pajėgos buvo priverstos trauktis atgal į Al Andalūziją, praradusios ne tik vadą, bet ir daug karių. Karolis Martelis įtvirtino savo, kaip frankų gelbėtojo, reputaciją, o jo pergalė sustabdė musulmonų plėtrą į šiaurę.

Tūro mūšis turėjo ilgalaikių pasekmių:

  1. Islamo ekspansijos sustabdymas: Mūšis pažymėjo Umaijadų kalifato šiaurinės plėtros ribą Europoje. Nors musulmonai išlaikė kontrolę Iberijos pusiasalyje iki XV a., jie nebesugebėjo rimtai grasinti frankų teritorijoms.
  2. Karolio dinastijos iškilimas: Pergalė sustiprino Karolio Martelio autoritetą, o jo palikuonys, įskaitant Karolį Didįjį, sukūrė galingą Karolingų imperiją.
  3. Krikščionybės įtvirtinimas: Mūšis buvo suvokiamas kaip krikščionybės pergalė prieš islamą, stiprindamas Bažnyčios įtaką Europoje.

Įdomios istorijos ir faktai

  • Karolis Martelis neturėjo karaliaus titulo, tačiau valdė kaip faktinis frankų lyderis. Jo pravardė „Kūjis“ (lot. Martellus) kilo dėl negailestingos jėgos, kuria jis triuškino priešus.
  • Musulmonų šaltiniuose mūšis vadinamas „Kankinių keliu“ (Balat al-Shuhada), pabrėžiant dideles jų netektis.
  • Kai kurie istorikai teigia, kad mūšis galėjo būti ne toks grandiozinis, kaip aprašyta vėlesniuose krikščionių šaltiniuose, tačiau jo simbolinė reikšmė išlieka neabejotina.
  • Vietos legenda pasakoja, kad prieš mūšį Karolis Martelis meldėsi šventojo Martyno vienuolyne Tūre, tikėdamasis dieviškos pagalbos.

Citatos

  • Viduramžių kronikininkas Fredegaras apie Karolį Martelį: „Jis buvo tarsi geležinis kūjis, triuškinantis priešus ir saugantis savo tautą.“
  • Islamo istorikas Ibn Khaldun apie mūšį: „Tai buvo diena, kai kankiniai krito, o Al Andalūzijos šviesa prigeso.“
  • Šiuolaikinis istorikas Edward Gibbon: „Jei Tūro mūšis būtų pralaimėtas, galbūt Oksforde dabar mokytų Koraną, o ne Bibliją.“

Tūro mūšis išlieka kaip vienas tų retų istorijos momentų, kai vienos dienos kova pakeitė civilizacijos kryptį. Karolio Martelio ryžtas ir strategija ne tik išgelbėjo frankų žemes, bet ir padėjo formuoti Europą, kokią pažįstame šiandien.