Judėjimas, kviečiantis sąmoningai švęsti poilsio dieną
Sabbath Society – tai šiuolaikinis judėjimas, kuris skatina žmones sąmoningai laikytis poilsio dienos, vadinamos Šabu (angl. Sabbath), idėjos. Šis pavadinimas kilęs iš senosios tradicijos, siejamos su septintąja savaitės diena, kai, pagal Biblijos pasakojimus, Dievas ilsėjosi po pasaulio sukūrimo. Tačiau Sabbath Society nėra vien religinis judėjimas – jis labiau apie tai, kaip šiuolaikiniame, nuolat skubančiame pasaulyje rasti laiko sustoti, atsikvėpti ir atkurti vidinę pusiausvyrą. Tai tarsi kvietimas visiems, nepriklausomai nuo tikėjimo, iš naujo atrasti poilsio svarbą.
Iš kur jis kilo?
Nors tiksliai pasakyti, kada ir kur Sabbath Society pradėjo formuotis kaip judėjimas, sunku, jo šaknys neabejotinai siekia senąsias religines tradicijas, ypač judaizmą ir krikščionybę. Judaizme Šabas švenčiamas nuo penktadienio saulėlydžio iki šeštadienio vakaro – tai laikas, skirtas poilsiui, maldai ir bendrystei su šeima. Krikščionys, ypač ankstyvieji, šią idėją perėmė, tik dažniausiai perkėlė ją į sekmadienį, minėdami Jėzaus prisikėlimą. Sabbath Society, atrodo, yra šių tradicijų atgarsis, pritaikytas XXI a. realijoms, kai daugelis jaučia疲倦 (nuovargį) nuo nesibaigiančio darbo, technologijų ir informacijos srauto. Tikėtina, kad judėjimas pradėjo populiarėti pastaraisiais dešimtmečiais, kai žmonės ėmė ieškoti būdų, kaip atsispirti perdegimui ir grįžti prie paprastesnio gyvenimo ritmo.
Sabbath Society atsirado kaip atsakas į šiuolaikinio gyvenimo chaosą. Mes gyvename laikais, kai darbas dažnai nesibaigia penktadienį, o telefonai ir kompiuteriai nuolat reikalauja mūsų dėmesio. Judėjimas siekia priminti, kad poilsis nėra prabanga, o būtinybė. Tai ne tik kūno atgaiva, bet ir proto bei sielos atsinaujinimas. Sabbath Society skatina sąmoningai atsitraukti nuo kasdienio šurmulio – išjungti ekranus, neskubėti, pabūti su savimi ar artimaisiais. Tai tarsi protestas prieš kultūrą, kuri šlovina nuolatinį užimtumą ir pamiršta, kad žmogus nėra mašina.
Šio judėjimo esmė – praktikuoti reguliarų, sąmoningą poilsį. Nėra griežtų taisyklių, kaip tai daryti, bet idėja paprasta: pasirinkti vieną dieną per savaitę (nebūtinai šeštadienį ar sekmadienį) ir paskirti ją tam, kas iš tiesų maitina sielą. Vieniems tai gali būti pasivaikščiojimas gamtoje, kitiems – knygos skaitymas, tretiems – ramus pokalbis prie vakarienės stalo. Svarbiausia – atsisakyti darbo, skubos ir blaškymosi. Kai kurie šalininkai netgi siūlo ritualus, pavyzdžiui, uždegti žvakę ar išjungti visus įrenginius, kad poilsio pradžia ir pabaiga turėtų aiškią ribą. Tai nėra apie tinginystę – tai apie tyčinį pasirinkimą sustoti ir švęsti gyvenimą.
Kam jis skirtas?
Sabbath Society tinka visiems, kurie jaučiasi pavargę nuo nesibaigiančios rutinos. Tai gali būti jauni profesionalai, perdegę nuo darbo, tėvai, bandantys suderinti šeimą ir karjerą, ar net studentai, užversti mokslais. Judėjimas ypač patrauklus tiems, kas nori gyventi sąmoningiau ir ieško pusiausvyros. Nors jo šaknys religinės, jis nereikalauja tikėti Dievu – pakanka tikėti, kad poilsis yra vertybė. Tai universalus kvietimas, skirtas tiek dvasiškiems, tiek visiškai sekuliariems žmonėms, kurie nori kokybiškesnio gyvenimo.
Kada jis aktualus?
Šiandien, 2025 m., Sabbath Society idėjos актуальность (aktualumas) tik dar labiau išaugęs. Technologijos vis labiau įsiskverbia į mūsų gyvenimą, o riba tarp darbo ir poilsio beveik išnykusi. Darbas iš namų, nuolatiniai pranešimai ir socialinių tinklų triukšmas verčia mus jaustis, kad niekada neišjungiame „veikimo režimo“. Sabbath Society siūlo priešnuodį – reguliarų, tyčinį atsijungimą. Tai ypač svarbu dabar, kai daugelis jaučia emocinį ir fizinį išsekimą, o sąmoningumo (mindfulness) praktikos tampa vis populiaresnės.
Įsivaizduok: penktadienio vakarą išjungi telefoną, galbūt uždegi žvakę ar pasidarai arbatos. Šeštadienį neskubi atsakyti į laiškus ar tvarkyti namų – vietoj to eini pasivaikščioti, skaitai knygą ar simply sėdi ir klausaisi tylos. Nėra jokio plano ar spaudimo – tik laikas sau. Kai kurie žmonės šią dieną leidžia su šeima ar draugais, gamindami maistą ar žaisdami stalo žaidimus. Svarbiausia, kad tai būtų tavo diena, o ne pasaulio reikalavimų. Sabbath Society skatina eksperimentuoti ir atrasti, kas tau asmeniškai padeda atsinaujinti.
Šis judėjimas primena, kad poilsis nėra silpnumo ženklas – tai stiprybė. Sustoję mes ne tik atgauname jėgas, bet ir iš naujo įvertiname, kas gyvenime svarbu. Sabbath Society nėra apie griežtas taisykles ar religinį fanatizmą – tai apie laisvę rinktis ramybę. Jei jauti, kad gyvenimas tave tempia per greitai, galbūt verta vieną dieną per savaitę paskirti sau? Tai mažas, bet galingas žingsnis link to, kad vėl jaustumeisi gyvas, o ne tik egzistuotum.