Nuo seniausių laikų žmonės ieškojo tiesos ir Dievo valios balsų. Tačiau kartu su tikrais pranašais visuomet atsirasdavo ir tokių, kurie skelbė savo išmintį Dievo vardu, nors Dievas jų nebuvo siuntęs.
Šventajame Rašte apie juos kalbama tiesiai:
„Saugokitės netikrų pranašų, kurie ateina pas jus avies drabužiu, o viduje yra plėšrūs vilkai.“ (Mato 7,15)
Netikri pranašai neieško Dievo garbės, o savo naudos. Jie gali kalbėti gražiai, net cituoti Šventąjį Raštą, bet jų tikslas – klaidinti, valdyti ar įtikinti žmones eiti klystkeliais. Dažnai jų žinia pataikauja žmonių troškimams, vengia sunkios tiesos.
„Pranašai pranašauja melą mano vardu. Aš jų nesiunčiau, jiems nieko neliepiau ir nekalbėjau. Jie jums pranašauja melagingus regėjimus, tuštybę ir savo širdies apgaules.“ (Jeremijo 14,14)
Netikrų pranašų pavyzdžiai istorijoje
- Senojo Testamento laikai – karalių rūmuose dažnai būdavo pranašų, kurie skelbdavo tai, ką valdovas nori girdėti. Pranašas Michėjas buvo vienas iš tų, kuris kalbėjo tiesą, nors kiti „pranašai“ karaliui Achabui žadėjo pergales, kurios baigėsi pralaimėjimu (1 Karalių 22 skyrius).
- Kristaus laikai – pats Jėzus perspėjo, kad netikrų pranašų atsiras daug. Jie veiks stebuklus, darys ženklus, kad net išrinktuosius pamėgintų suklaidinti (Mato 24,24).
- Viduramžiai – įvairūs sektų lyderiai skelbėsi esą Dievo pasiuntiniai, bet jų mokymai vedė į sukilimus, prievartą ar net masines savižudybes. Pavyzdys – 16 a. Tomas Miunceris, kuris pasiskelbus pranašu pakurstė valstiečių karą, bet jo mokymas neatitiko Evangelijos dvasios.
- Šiandiena – netikrų pranašų netrūksta ir dabar. Jie pasirodo kaip naujų religijų kūrėjai, žadėtojai „greito išganymo“, sveikatos, turtų ar net politiniai lyderiai, kurie naudojasi religija, kad manipuliuotų žmonėmis.
Kaip juos atpažinti?
Jėzus davė paprastą, bet gilią taisyklę:
„Iš jų vaisių jūs juos pažinsite.“ (Mato 7,16)
Jei žmogaus mokymas veda į meilę, tiesą, nuolankumą ir ištikimybę Dievui, galima manyti, kad jis kalba Dievo vardu. Jei mokymas skatina išdidumą, pavydą, neapykantą, godumą arba prieštarauja Šventajam Raštui, toks pranašas – netikras.
Netikri pranašai Korane
Ir islame ši tema svarbi. Korane sakoma:
“Kas meluoja apie Dievą arba sako: ‘Man apreikšta’, kai jam nieko neapreikšta… Tas nusipelno griežtos bausmės.” (Koranas 6:93)
Ką daryti tikinčiajam?
Apaštalas Jonas ragino:
„Nemanykite kiekvieno dvasios įkvėpimo esant iš Dievo, bet ištirkite dvasias, ar jos iš Dievo, nes daug netikrų pranašų išėjo į pasaulį.“ (1 Jono 4,1)
Tai reiškia, kad kiekvienas tikintysis turi būti budrus, melstis už išmintį ir nepriimti visko aklai.