Kas yra menora?

Menora yra septynšakis šviestuvas, vienas iš svarbiausių ir seniausių simbolių žydų religijoje bei kultūroje. Pavadinimas menora kilęs iš hebrajų kalbos žodžio מְנוֹרָה (Menorah), kuris reiškia „šviestuvas“ arba „žibintas“. Šis simbolis siejamas su Šventykla Jeruzalėje, kurioje menora buvo nuolat deganti ir tarnavo kaip šviesos bei Dievo buvimo tarp savo tautos ženklas.

Menora turi gilią biblinę ir dvasinę prasmę. Ji pirmą kartą minima Biblijoje, kai Dievas Mozei ant Sinajaus kalno davė įsakymą, kaip ją pagaminti. Išėjimo knygoje (Iš 25, 31–40) aprašyta, kad menora turėjo būti išlieta iš vieno gryno aukso gabalo, turėti septynis šviestuvus ir būti puošta migdolų žiedų, pumpurų ir žiedlapių motyvais. Septynios žvakės ar aliejaus lempelės ant menoros simbolizavo šviesą, pažinimą ir Dievo apreiškimą.

Menora buvo pastatyta Šventykloje Jeruzalėje ir nuolat degė kaip amžinos šviesos ženklas. Ji priminė apie Dievo buvimą tarp izraelitų ir apie Jo šviesą, vedančią Jo tautą. Septyni jos šakų žibintai simbolizavo pasaulio pilnatvę ir harmoniją. Menoros šviesa, deganti gryniausiu alyvuogių aliejumi, tapo dieviškos šviesos, vedančios per tamsą, metafora.

Po Jeruzalės Šventyklos sunaikinimo 70 m. po Kr. menora tapo žydų tautos religinio identiteto ir tęstinumo simboliu. Ji buvo pavaizduota daugelyje archeologinių radinių, tokių kaip sinagogų mozaikos grindys ir antikinių monetų paviršiai. Menora taip pat yra viena svarbiausių žydų valstybės simbolių – ji puošia Izraelio valstybės herbą, kur ji vaizduojama kartu su alyvmedžio šakomis, simbolizuojančiomis taiką.

Menoros simbolika yra daugialypė. Septynios šakos rodo septynias kūrinijos dienas, iš kurių šešios skirtos darbui, o septintoji – poilsiui ir šventumui. Taip pat menora siejama su Tora, kurioje žodis yra lyg šviesa, apšviečianti gyvenimo kelią. Psalmyno žodžiai „Tavo žodis yra žibintas mano kojoms ir šviesa mano takui“ (Ps 119, 105) rodo šią simboliką.

Menora turi išskirtinę reikšmę ir Chanukos šventės kontekste. Chanukos metu naudojamas devynšakis šviestuvas, vadinamas chanukija, kuris yra panašus į menorą, tačiau turi devynias šakas vietoj septynių. Šventė primena stebuklą, kai per Makabiejų sukilimą Šventykloje esantis aliejus, užtekęs vos vienai dienai, sudegė aštuonias dienas. Chanukija simbolizuoja šviesos pergalę prieš tamsą ir tikėjimo stiprybę.

Menora išlieka universalus žydų kultūros ir tikėjimo simbolis. Ji primena apie šviesą, kurią Dievas suteikia savo tautai, ir apie dvasinę šviesą, vedančią žmoniją. Menoros šviesa taip pat kviečia į taiką, pažinimą ir dvasingumą, kurie pranoksta laiką ir erdvę.