Kas yra Dovydo šaka?

Dovydo šaka“ (angl. Branch Davidians) – religinė grupė, kilusi iš “Septintoji dienos adventistų bažnyčia” atšakos, kuri išgarsėjo dėl tragiškų įvykių 1993 m. Vako mieste, Teksase. Ši grupė, vadovaujama Davido Koresho, tapo vienu žymiausių XX a. religinių judėjimų JAV, tačiau jos istorija siekia kelis dešimtmečius atgal ir yra persmelkta teologinių ginčų, charizmatiškų lyderių ir konfliktų su valdžios institucijomis.

Grupės ištakos siejamos su Viktoru Houtefu, Bulgarijos imigrantu, kuris 1929 m. pradėjo skelbti reformų poreikį Septintosios dienos adventistų bažnyčioje. Jo mokymai, pavadinti „Ganytojo lazda“ (angl. Shepherd’s Rod), pabrėžė artėjančią Jėzaus sugrįžimo datą ir būtinybę apsivalyti prieš apokalipsę. Po to, kai adventistų bažnyčia atmetė jo idėjas, Houtefas 1935 m. su savo pasekėjais įkūrė „Davidian Seventh-day Adventists“ bendruomenę ir persikėlė į Karmelio kalno centrą netoli Vako, Teksaso. Po Houtefo mirties 1955 m. vadovavimą perėmė jo žmona Florence, kuri numatė apokalipsę 1959 m. Šiai pranašystei neišsipildžius, grupė suskilo, ir viena iš atšakų, vadovaujama Benjamino Rodeno, pasivadino „Davido šaka“.

1981 m. į bendruomenę įstojo Vernonas Howellas, vėliau pasivadinęs Davidu Koreshu. Charizmatiškas ir talentingas Biblijos aiškintojas, Koreshas greitai įgijo pasekėjų, tačiau sukėlė konfliktą su Rodeno sūnumi George’u. 1987 m. Koreshas su ginkluotais šalininkais užėmė Karmelio kalno centrą po susišaudymo su George’u Rodenu, kuris vėliau buvo suimtas už kitą nusikaltimą. Koreshas tapo neginčijamu lyderiu, teigdamas, kad yra paskštutinis pranašas, galintis atskleisti Biblijos „Septynių antspaudų“ paslaptis, kurios, jo manymu, pranašavo apokalipsę.

Koresho mokymai buvo radikalūs. Jis skelbė, kad JAV vyriausybė yra „Babilonas“ iš Apreiškimo knygos, kuris persekios Dievo žmones. Grupė kaupė ginklus, ruošdamasi galimai konfrontacijai. Koreshas taip pat praktikavo „dvasines santuokas“, imdamas kelias „žmonas“, tarp jų ir nepilnametes merginas, kas vėliau tapo pagrindu kaltinimams vaikų išnaudojimu. „Aš esu tas, kuris atvers Septynis antspaudus ir paruoš kelią Dievo karalystei“, – kartą pareiškė Koreshas per savo pamokslą.

1993 m. vasario 28 d. Alkoholio, tabako ir šaunamųjų ginklų biuras (ATF) pradėjo reidą Karmelio kalno centre, įtardamas grupę nelegaliai kaupiant ginklus. Reidą sužlugdė tai, kad Davidianai buvo informuoti apie atvykstančius agentus. Prasidėjo susišaudymas, per kurį žuvo keturi ATF agentai ir penki Davidianai. Po to sekė 51 dienos trukmės apgultis, kurią prižiūrėjo FTB. Per šį laiką Koreshas leido išeiti 35 nariams, įskaitant 21 vaiką, tačiau apie 100 liko viduje. FTB naudojo psichologinį spaudimą, įskaitant garsiakalbius su triukšminga muzika ir šviesų mirksėjimą naktimis, siekdami išvarginti bendruomenę.

1993 m. balandžio 19 d. FTB pradėjo šturmą, naudodami ašarines dujas ir šarvuotus tankus. Apie vidurdienį pastate kilo gaisras, kuris greitai išplito. 76 Davidianai, įskaitant Koreshą ir 25 vaikus, žuvo. Tiksli gaisro priežastis lieka ginčytina: valdžios institucijos teigia, kad Davidianai patys padegė pastatą, o kai kurie išgyvenusieji ir kritikai mano, kad gaisrą galėjo sukelti FTB naudotos degios dujos. „Mes buvome pasiruošę Dievo valiai, bet niekas nesitikėjo tokio galo“, – vėliau pasakojo išgyvenęs narys Clive’as Doyle’as.

Po tragedijos devyni išgyvenusieji buvo nuteisti už įvairius kaltinimus, įskaitant ginklų pažeidimus, tačiau iki 2013 m. visi buvo paleisti. Vako įvykiai sukėlė didelę diskusiją apie religijos laisvę, valdžios veiksmų teisėtumą ir ginklų kontrolę. Kai kurie Davidianai, vadovaujami Charleso Pace’o, tęsia veiklą kaip „The Branch, The Lord Our Righteousness“, tačiau jų skaičius yra mažas. „Mes vis dar laukiame Koresho prisikėlimo“, – teigė Doyle’as, vienas iš išgyvenusiųjų, 2013 m. interviu.

Vako tragedija išlieka sudėtingu JAV istorijos epizodu, keliančiu klausimų apie tikėjimo ribas, charizmatiškų lyderių įtaką ir valdžios atsakomybę. „Davido šaka“ tapo simboliu, kaip religinis įsitikinimas ir konfrontacija su valdžia gali baigtis katastrofa.