Ar mūsų pasaulis – ne Dievo šedevras, o netobulo demiurgo klaida, sukūrusi kančios ir iliuzijų kalėjimą? Gnostikų kosmologija teigia, kad materialus pasaulis yra demiurgo – arogantiškos, ribotos dievybės – kūrinys, o tikrasis Dievas slypi anapus šios „kosminės klaidos“.
Gnostikų tekstuose, ypač Nag Hammadi bibliotekoje (II–IV a.), demiurgas yra netobula būtybė, dažnai siejama su Senojo Testamento Jahve, kuri iš pavydo ar neišmanymo sukūrė materialų pasaulį, įkalindama dieviškas sielas kūnuose. Terminas „demiurgas“ kilęs iš graikų kalbos (demiourgos – „amatininkas“), Platono vartotas apibūdinti pasaulio kūrėjui, bet gnostikai jam suteikė neigiamą atspalvį. Lietuvių kalboje – „Demiurgo klaida“, anglų – Demiurge’s mistake, vokiečių – Fehler des Demiurgen, prancūzų – erreur du démiurge. Gnostikai mokė, kad šis pasaulis yra defektas, o išsilaisvinimas (gnosis – žinojimas) leidžia sielai sugrįžti į tikrąjį, transcendentinį Dievą, vadinamą Pleroma.
Filosofiškai Demiurgo klaida kelia klausimą: jei pasaulis yra netobulas, ar mūsų kančia ir chaosas yra kūrėjo kaltė? Gnostikai siūlo, kad tikroji Tikrovė slypi anapus, o mūsų užduotis – peržengti šį „kalėjimą“.
Krikščionybėje pasaulis yra Dievo kūrinys, tačiau nuopuolis (Adomo nuodėmė) įnešė netobulumą, kurį ištaiso Kristaus auka – tai optimistiškesnė vizija nei gnostikų. Budizme materialus pasaulis (samsara) yra kančios ciklas, bet jis kyla iš neišmanymo (avidya), o ne piktybiško kūrėjo. Advaita Vedantoje pasaulis yra maya (iliuzija), tačiau Brahmanas – tikroji realybė – nėra klaidingas, o amžinas ir tobulas. Daoizme chaosas kyla iš disharmonijos su Dao, bet nėra „klaidos“, tik natūralus ciklas. Gnostikų Demiurgo klaida išsiskiria savo radikalumu: pasaulis nėra tik netobulas – jis yra iš esmės ydingas.
Gnostikų tekstas Apokrifonas apie Joną pasakoja, kaip demiurgas, vardu Jaldabaotas, sukūrė pasaulį iš puikybės, pavogęs dievišką šviesą iš Pleromos, bet jo kūrinys tapo tamsos ir kančios kalėjimu. II a. gnostikų lyderis Valentinas mokė, kad Jėzus atėjo ne išpirkti nuodėmių, o atskleisti gnosis, padedančią įveikti Demiurgo klaidą. Šiuolaikybėje gnostikų idėjos atsispindi popkultūroje: filmas Matrica (1999 m.) vaizduoja žmones kaip įkalintus iliuziniame pasaulyje, valdomame dirbtinio „demiurgo“. Filosofas Emilis Cioranas XX a. rašė, kad „pasaulis atrodo kaip blogo architekto darbas“, atkartodamas gnostikų pesimizmą.
Citatas
- Gnostikų tekstas: „Demiurgas sukūrė šį pasaulį iš neišmanymo, bet dieviška kibirkštis išlieka mumyse.“ (Apokrifonas apie Joną.)
- Valentinas: „Gnosis yra raktas, atrakinantis Demiurgo kalėjimą.“ (II a. tradicija.)
- Emilis Cioranas: „Jei Dievas egzistuoja, Jis pavedė pasaulį nevykėliui demiurgui.“ (Apie nepatogumą būti gimus.)
- Šv. Augustinas: „Pasaulis nėra klaida, bet išbandymas, vedantis į Dievą.“ (Išpažinimai, prieš gnostikus.)
Prasminga idėja ar nusikalbėjimas?
Ar Demiurgo klaida yra gili įžvalga, ar tik pesimistinis „nusikalbėjimas“? Idėja yra prasminga kaip metafora, atspindinti žmogaus patirtį: pasaulis, pilnas kančios, karų ir neteisybės, dažnai atrodo kaip „blogai suprojektuotas“. Gnostikų mitas išreiškia realų egzistencinį nerimą – kodėl tobulas Dievas leistų tokią netvarką? Tačiau pažodžiui idėja rizikuoja tapti „nusikalbėjimu“: jei demiurgas yra netobulas, kas sukūrė jį? Krikščionybė ar budizmas siūlo, kad netobulumas yra išbandomas, o ne klaida, kviesdami ieškoti prasmės. Gnostikų požiūris, nors ir niūrus, skatina mus klausti: gal mūsų užduotis – ne keikti „klaidą“, o rasti dieviškąją kibirkštį net ydingame pasaulyje?
Gnostikų demiurgo idėja paveikė šiuolaikinę mokslinę fantastiką: serialas Westworld (2016 m.) vaizduoja žmones kaip sukurtus netobulų „kūrėjų“, atkartodamas gnostikų kosminės klaidos temą.
Demiurgo klaida – gnostikų vizija apie pasaulį kaip netobulą kalėjimą – yra galinga metafora, kviečianti permąstyti mūsų egzistenciją. Ar esame įkalinti ydingame kūrinyje, ar galime rasti prasmę net „klaidoje“? Kaip gnostikų tekstas sako, „Šviesa spindi net tamsiausioje tamsoje.“ Filosofiškai idėja ragina mus ieškoti gnosis – žinojimo, kuris peržengia Demiurgo iliuzijas ir veda į tikrąją Tikrovę, kad ir kokia ji būtų.