Kai pasaulis išgirsta žodžius Habemus Papam, milijonai tikinčiųjų atsigręžia į Šv. Petro aikštę. Tai akimirka, kai Katalikų Bažnyčia paskelbia naujai išrinktą popiežių.
Ką reiškia Habemus Papam
Lotyniškai Habemus Papam reiškia „Turime popiežių“. Ši frazė skelbia, kad popiežiaus rinkimai baigėsi ir naujasis Šventojo Petro įpėdinis jau pasiruošęs eiti savo pareigas.
Žodžiai Habemus Papam ištariami tuoj po to, kai konklavoje kardinolai išrenka naują popiežių. Po rinkimų iš Siksto koplyčios kamino pasirodo balti dūmai, pranešantys apie sėkmingą balsavimą. Netrukus iš Vatikano centrinio balkono, vadinamo Loggia delle Benedizioni, pasirodo vyriausiasis kardinolas diakonas (protodiakonas) ir garsiai skelbia:
“Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam!”
(“Skelbiu jums didį džiaugsmą: turime popiežių!”)
Po šios frazės protodiakonas įvardija naujojo popiežiaus pasaulietišką vardą ir kokį vardą jis pasirinko kaip popiežius.
Pirmą kartą ši ceremonija užfiksuota viduramžiais. Nors žodžių formuluotė šiek tiek keitėsi, esminė prasmė išliko – paskelbti visam pasauliui, kad Bažnyčia turi naują ganytoją. Pati frazė įsitvirtino ir tapo neatsiejama nuo popiežiaus rinkimų apeigų.
Habemus Papam nėra tik pranešimas apie naują vadovą. Tai ir ženklas, kad Bažnyčia tęsia apaštalų tradiciją, kuri, kaip rašoma Evangelijoje pagal Matą:
“Tu esi Petras – ir ant šios uolos aš pastatysiu savo Bažnyčią” (Mt 16, 18).
Naujasis popiežius laikomas šios uolos tęsėju, vedančiu tikinčiuosius per laikų išbandymus.
Šiuolaikinė žiniasklaida Habemus Papam pavertė simboliniu įvykiu. Transliacijos iš Vatikano stebimos visame pasaulyje, o socialiniuose tinkluose ši frazė tampa populiariausia žinia tą dieną, kai išrenkamas naujas popiežius.