2025 m. gegužės 8 d. Katalikų Bažnyčia sulaukė naujo vadovo – popiežiaus Leono XIV, pirmojo amerikiečio ir Šv. Augustino ordino nario, užėmusio Šv. Petro sostą. Jo pasirinktas tarnystės devizas „In illo uno unum“ (lot. „Viename [Kristuje] esame viena“) atspindi gilų troškimą kurti Bažnyčią, grįstą vienybe, brolyste ir dialogu. Šis devizas, paimtas iš šv. Augustino pamokslo, ne tik išreiškia teologinę viziją, bet ir siunčia stiprią žinią šiuolaikiniam pasauliui, kuriame susiskaldymas ir konfliktai išbando tikinčiųjų bendruomenes.
Frazė „In illo uno unum“ kilusi iš šv. Augustino, vieno įtakingiausių Bažnyčios Tėvų, pamokslo apie 127-ąją psalmę. Šv. Augustinas šiais žodžiais pabrėžė, kad, nepaisant krikščionių įvairovės – skirtingų kultūrų, kalbų ar tradicijų – jie yra suvienyti Kristuje, kuris yra vienybės šaltinis. Kristus, kaip „vienas“ (unus), suburia tikinčiuosius į vieną kūną – Bažnyčią.
Devizas atspindi kelias esmines idėjas:
- Vienybė per Kristų: Krikščionybėje Kristus yra tas, kuris sutaiko žmoniją su Dievu ir žmones tarpusavyje. Šv. Paulius Laiške efeziečiams (Ef 4, 4–6) rašo: „Vienas kūnas ir viena Dvasia, kaip ir viena viltis, į kurią esate pašaukti.“ Leono XIV devizas kviečia Bažnyčią gyventi šia vienybe, įveikiant vidinius ir išorinius susiskaldymus.
- Brolystė ir bendrystė: Žodis „unum“ (viena) pabrėžia bendruomeniškumą. Popiežius, pasirinkdamas šį devizą, greičiausiai siekia stiprinti sinodinį Bažnyčios kelią, kurį pradėjo jo pirmtakas Pranciškus, skatindamas tikinčiuosius įsiklausyti vieniems į kitus ir bendradarbiauti.
- Taikos siekis: Pirmajame savo kreipimesi nuo Šv. Petro bazilikos balkono Leonas XIV paskelbė: „La pace sia con tutti voi!“ („Taika su jumis visais!“). Jo devizas papildo šią žinią, siūlydamas vienybę kaip atsaką į karus, socialinę įtampą ir ideologinius konfliktus.
Leonas XIV, buvęs kardinolas Robertas Francis Prevostas, yra pirmasis popiežius iš Jungtinių Amerikos Valstijų ir Šv. Augustino ordino. Jo išrinkimas laikomas istoriniu lūžiu, atspindinčiu Bažnyčios universalumą ir atvirumą naujoms perspektyvoms. Devizas „In illo uno unum“ puikiai atitinka jo biografiją ir tikslus:
- Augustiniška tapatybė: Būdamas augustijonas, Leonas XIV yra giliai paveiktas šv. Augustino mokymo apie meilę, tiesą ir bendruomenę. Šv. Augustino idėjos apie Bažnyčią kaip Kristaus kūną greičiausiai įkvėpė šį devizą, pabrėždamos, kad vienybė pasiekiama ne per vienodumą, o per bendrą tikėjimą.
- Dialogo ir tiltų statymas: Leono XIV pirmasis kreipimasis akcentavo Bažnyčios misiją „statyti tiltus“ tarp skirtingų kultūrų, religijų ir visuomenės grupių. Devizas „In illo uno unum“ skamba kaip kvietimas į ekumeninį ir tarpreliginį dialogą, siekiant vienyti žmones per bendras vertybes.
- Sinodinis kelias: Popiežius Pranciškus savo pontifikato metu skatino sinodinį procesą, kuriame visi tikintieji – vyskupai, kunigai ir pasauliečiai – dalyvauja formuojant Bažnyčios ateitį. Leono XIV devizas rodo, kad jis tęs šią viziją, pabrėždamas, jog Bažnyčios stiprybė slypi jos narių bendrystėje.
Devizo aktualumas
Šiandienos pasaulyje, kuriame politiniai, socialiniai ir religiniai konfliktai kursto susiskaldymą, Leono XIV devizas yra ypač aktualus. Jo pasirinkimas siunčia kelias svarbias žinutes:
- Bažnyčios vidinė vienybė: Katalikų Bažnyčia pastaraisiais metais susiduria su vidiniais iššūkiais, tokiais kaip skirtingos nuomonės dėl doktrinos, moterų vaidmens ar seksualinės etikos. „In illo uno unum“ kviečia tikinčiuosius ieškoti bendro pagrindo, išliekant ištikimiems Kristaus mokymui.
- Globalūs iššūkiai: Karai, klimato krizė ir migracija reikalauja Bažnyčios, kuri veiktų kaip moralinis autoritetas. Leono XIV devizas gali įkvėpti iniciatyvas, skatinančias taiką ir solidarumą, ypač remiant vargstančius ir marginalizuotas bendruomenes.
- Ekumenizmas: Devizas taip pat atveria duris dialogui su kitomis krikščionių konfesijomis, pabrėždamas bendrą tikėjimą Kristumi. Tai gali būti žingsnis link glaudesnio bendradarbiavimo su protestantais, ortodoksais ir kitomis Bažnyčiomis.
Palyginimas su kitais popiežių devizais
Leono XIV devizas turi panašumų su ankstesnių popiežių šūkiais, kurie taip pat akcentavo vienybę ir tikėjimą:
- Jonas Paulius II – „Totus Tuus“ („Visas Tavo“): Šis devizas pabrėžė atsidavimą Mergelei Marijai, tačiau taip pat kvietė į asmeninį tikėjimo ryšį, kuris vienija tikinčiuosius. Leono XIV devizas yra platesnis, akcentuodamas bendruomeninę vienybę.
- Pranciškus – „Miserando atque Eligendo“ („Pažvelgė gailestingai ir išrinko“): Pranciškaus devizas pabrėžė Dievo gailestingumą, o Leono XIV – vienybę kaip gailestingumo vaisių.
- Benediktas XVI – „Cooperatores Veritatis“ („Tiesos bendradarbiai“): Nors Benediktas XVI akcentavo tiesą, Leono XIV devizas sujungia tiesą (per Kristų) su vienybe, atspindėdamas platesnę viziją.
Nors Leono XIV pontifikatas dar tik prasidėjo, jo devizas leidžia numatyti kelias galimas jo tarnystės kryptis:
- Sinodinio kelio stiprinimas: Popiežius gali skatinti platesnį pasauliečių įtraukimą į Bažnyčios sprendimų priėmimą, pabrėždamas, kad visi yra „viena“ Kristuje.
- Socialinis teisingumas: Jo augustinietiška tapatybė ir akcentas vienybei gali paskatinti iniciatyvas, skirtas kovai su skurdu, nelygybe ir klimato kaita, remiantis Bažnyčios socialiniu mokymu.
- Taikos diplomacija: Atsižvelgiant į jo taikos žinutę, Leonas XIV gali aktyviai tarpininkauti tarptautiniuose konfliktuose, kaip tai darė jo pirmtakai.