Gerojo Ganytojo kryžius

Gerojo Ganytojo kryžius yra krikščioniškosios dailės ir dvasinės simbolikos ženklas, vaizduojantis Kristų kaip Gerojo Ganytojo, kuris neša ant pečių pasiklydusį avinėlį. Šis kryžius šiandien ypač žinomas kaip popiežiaus Pranciškaus pasirinktas pastoralinis kryžius, tačiau jo kilmė ir reikšmė siekia giliausias Evangelijos šaknis.

Gerasis Ganytojas yra vienas seniausių Kristaus įvaizdžių Bažnyčios istorijoje. Jau pirmųjų krikščionių katakombų freskose matomas jaunas vyras, nešantis avinėlį, simbolizuojantis Jėzų, kuris ieško ir išgelbsti paklydusias sielas.

Šis vaizdinys tiesiogiai remiasi Evangelijos žodžiais:

„Aš esu gerasis ganytojas. Gerasis ganytojas guldo savo gyvybę už avis.“ (Jn 10, 11)

Taip Gerasis Ganytojas tapo atjautos, rūpesčio ir besąlygiškos meilės ženklu.

Gerojo Ganytojo kryžius popiežiaus Pranciškaus tarnystėje

Popiežius Pranciškus, išrinktas 2013 metais, pasirinko ne tradicinį popiežiaus kryžių, o paprastą sidabrinį kryžių su Geruoju Ganytoju.
Šiame kryžiuje matomas Kristus, laikantis ant pečių avinėlį – žmogaus sielos, kurią jis išgelbėjo, simbolį. Aplink Jėzų vaizduojamos kitos avys, rodančios bendruomenę, kurią Gerasis Ganytojas veda.

Šis pasirinkimas išreiškia Pranciškaus siekį būti paprastu tarnu, ne valdovu, ir jo norą parodyti Bažnyčią kaip motiną ir ganytoją, o ne kaip teisininkę ar valdovę.

Skirtumas nuo kitų kryžių

Gerojo Ganytojo kryžius yra viena iš pastoralinių kryžių rūšių.
Bendras terminas Pastoral Cross reiškia bet kokį vyskupo ar popiežiaus nešiojamą kryžių, tačiau Gerojo Ganytojo kryžius išsiskiria savo specifiniu vaizdiniu: Kristus su avinėliu ant pečių.

Kiti pastoraliniai kryžiai gali vaizduoti Nukryžiuotąjį Kristų, paprastą kryžių be figūrų arba sudėtingesnes ikonografines kompozicijas. Gerojo Ganytojo kryžius yra paprastas, bet giliai kalbantis per atvaizdą.

Šiandien Gerojo Ganytojo simbolis įgauna ypatingą reikšmę. Pasaulyje, kuriame daugelis jaučiasi pasiklydę, apleisti ar pamiršti, Gerasis Ganytojas primena, kad Dievas ieško kiekvienos sielos su kantrybe ir meile.
Kaip sakoma Evangelijoje:

„Jeigu vieną jų pasiklysta, ar jis nepalieka devyniasdešimt devynių kalnuose ir neina ieškoti pasiklydusios?“ (Mt 18, 12)

Gerojo Ganytojo kryžius skatina krikščionis sekti Kristaus pavyzdžiu – rūpintis silpnaisiais, drąsinti nusivylusius ir visada išlaikyti atvirą širdį tiems, kurie grįžta.