Ar Dievas gali sukurti akmenį, kurio negalėtų pakelti?
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad šis klausimas parodo ribą: jei Dievas gali sukurti tokį akmenį, reiškia, yra dalykų, kurių negalės padaryti (pakelti). Jei negali sukurti, reiškia, jau yra kažkas, ko negalėtų padaryti (sukurti).
Atsakymas pagal klasikinę teologiją:
Šv. Tomas Akvinietis aiškino, kad visagalybė nereiškia galios atlikti logiškai neįmanomų veiksmų. Sukurti akmenį, kurio pats visagalis Kūrėjas negalėtų pakelti, yra prieštaravimas pačiai sąvokai „visagalis“. Tai ne realus veiksmas, o logikos klaida — kaip būtų klaida klausti: „Ar Dievas gali sukurti apskritą kvadratą?“ arba „Ar gali tuo pačiu metu būti ir nebūti?“
Dievas gali padaryti viską, kas įmanoma, bet „neįmanoma“ čia reiškia ne ribojimą, o kad tokie veiksmai prieštarauja pačiai sąvokai apie logišką egzistavimą.
Ar neįmanomi dalykai riboja Dievą?
Dažnai manoma, kad jei kažko neįmanoma padaryti, tai jau riba. Tačiau tai netiesa. Neįmanomi veiksmai neegzistuoja ne todėl, kad kažkas jų neleidžia, bet todėl, kad jie yra prieštaringi patys savaime. Tai kaip prašyti, kad būtų vienu metu diena ir naktis arba kad trikampis turėtų keturis kampus. Tokie reikalavimai nėra galia ar veiksmas, jie yra loginės klaidos.
Dievo visagalybė nėra loginės nenuoseklumo galia
Dievas yra Tiesa. Jo visagalybė niekada neveikia prieš Jo prigimtį ar prieš tiesos dėsnius. Dievas negali meluoti, negali paneigti savęs, nes tai ne galios, o silpnumo ženklai. Kaip sakoma Šventajame Rašte: „Dievui viskas įmanoma“ (Mato 19, 26), bet tai reiškia visa, kas yra tikra ir įmanoma pagal Jo išmintį ir tvarką.