Kas yra Savitarpio išganymo ordinas?

„Savitarpio išganymo ordinas“ (Order of the Solar Temple, pranc. Ordre du Temple Solaire) buvo ezoterinė religinė sekta, veiksusi 1984–1997 m. Šveicarijoje, Prancūzijoje, Kanadoje ir kitur, žinoma dėl savo mistinių įsitikinimų ir tragiškų masinių savižudybių, per kurias 1994–1997 m. žuvo 74 nariai. Sekta, vadovaujama Luco Jouret ir Josepho Di Mambro, sujungė krikščioniškus, okultinius ir New Age elementus, žadėdama savo pasekėjams „kosminį perėjimą“ į kitą dimensiją.

„Savitarpio išganymo ordinas“ buvo įkurtas 1984 m. Šveicarijoje Luco Jouret, charizmatiško homeopato ir lektoriaus, bei Josepho Di Mambro, verslininko ir okultisto. Sekta rėmėsi tamplierių ordino tradicijomis, Rozenkreicerų mokymais ir apokaliptiniais įsitikinimais. Pagrindinės doktrinos:

  • Kosminis perėjimas: Sekta tikėjo, kad Žemė artėja prie apokalipsės, o nariai per mirtį gali persikelti į kitą dimensiją, dažnai siejamą su Sirijaus žvaigžde.
  • Mistinė hierarchija: Jouret ir Di Mambro laikė save „kosminiais mokytojais“, teigdami, kad jie yra reinkarnuoti tamplierių lyderiai, vadovaujantys išrinktiesiems.
  • Elitizmas: Sekta traukė pasiturinčius, išsilavinusius narius, žadėdama jiems dvasinį nušvitimą ir išskirtinį statusą.
  • Ritualai ir kontrolė: Nariai dalyvavo sudėtinguose ritualuose, laikėsi griežtos disciplinos ir atidavė dideles pinigų sumas lyderiams, kurie gyveno prabangiai.

Sekta veikė slaptai, pritraukdama apie 300–500 narių, daugiausia Europoje ir Kanadoje. Jos mokymai buvo sincretiniai, jungiantys krikščionybės, astrologijos, alchemijos ir NSO teorijas.

„Savitarpio išganymo ordinas“ pateko į pasaulinę žiniasklaidą dėl kelių masinių savižudybių ir žudynių įvykių:

  • 1994 m. spalio mėn. (Šveicarija ir Kanada): 53 nariai žuvo per suderintus incidentus. Šveicarijoje, Salvano ir Cheiry kaimuose, 48 kūnai buvo rasti sudegintose sodybose; kai kurie buvo nužudyti šūviais ar nuodais prieš gaisrą. Kanadoje, Kvebeke, dar 5 nariai nusižudė. Sekta teigė, kad šie aktai buvo „perėjimas“ į kitą dimensiją, tačiau tyrimai atskleidė, kad dalis narių buvo nužudyti, galimai nesutikdami su savižudybe.
  • 1995 m. gruodžio mėn. (Prancūzija): Vercors kalnuose buvo rasta 16 sudegintų sektos narių kūnų, išdėstytų žvaigždės forma. Dauguma jų buvo nušauti arba apnuodyti, o gaisras inscenizuotas kaip ritualas. Tarp aukų buvo trys vaikai.
  • 1997 m. kovo mėn. (Kanada): Kvebeke dar 5 nariai nusižudė, sudegindami savo namą. Šis įvykis laikomas paskutiniu sektos aktu.

Iš viso per šiuos įvykius žuvo 74 žmonės, įskaitant Jouret ir Di Mambro, kurie mirė 1994 m. įvykių metu. Tyrimai parodė, kad sektos lyderiai, susidūrę su finansiniais skandalais ir narių abejonėmis, galėjo suplanuoti savižudybes, kad išlaikytų savo autoritetą ir „įvykdytų“ pranašystes. Kai kurie nariai buvo nužudyti, nes bandė palikti sektą, o kiti nusižudė savanoriškai, tikėdami „kosminiu perėjimu“.

Tragediją lėmė keli veiksniai:

  • Apokaliptinis fanatizmas: Sekta tikėjo, kad Žemė artėja prie galo, o mirtis yra kelias į dvasinį išsilaisvinimą.
  • Manipuliacija: Jouret ir Di Mambro naudojo psichologinę kontrolę, inscenizuodami „nadprirodinius“ reiškinius (pvz., holografinius regėjimus) ir reikalaudami absoliutaus paklusnumo.
  • Finansiniai skandalai: Sekta buvo kaltinama pinigų plovimu ir narių turto grobstymu, kas galėjo paskatinti lyderius imtis kraštutinių veiksmų, siekiant išvengti teisinių pasekmių.
  • Izoliacija: Uždara bendruomenė ir slapti ritualai atkirto narius nuo išorinio pasaulio, sustiprindami priklausomybę nuo lyderių.

„Savitarpio išganymo ordino“ įvykiai turėjo reikšmingų pasekmių:

  • Sektų stebėsena: Šveicarijoje, Prancūzijoje ir Kanadoje buvo sugriežtinta religinių grupių priežiūra, siekiant užkirsti kelią panašioms tragedijoms.
  • Visuomenės sukrėtimas: Dėl aukų, įskaitant vaikus, ir sektos elitistinio pobūdžio įvykiai sulaukė didelio žiniasklaidos dėmesio, lyginami su Jonestowno žudynėmis.
  • Akademiniai tyrimai: Sekta tapo religinio fanatizmo, okultizmo ir apokaliptinių kultų tyrimų objektu, pabrėžiančiu charizmatinio lyderiavimo pavojus.
  • Popkultūros poveikis: Įvykiai įkvėpė dokumentinius filmus ir knygas, analizuojančias sektos mokymus ir psichologinius mechanizmus.

Iš sektos dokumento, rasto po 1994 m. įvykių:

„We leave this corrupt Earth to join our Masters in the Sirius constellation, where the true Temple awaits.“
(Vertimas: „Mes paliekame šią korumpuotą Žemę, kad prisijungtume prie mūsų Mokytojų Sirijaus žvaigždyne, kur laukia tikroji Šventykla.“)

„Savitarpio išganymo ordinas“ yra kraštutinio religinio fanatizmo ir mistinės ideologijos pavyzdys, pavertęs dvasinius ieškojimus tragiška masine savižudybe ir žudynėmis. Luco Jouret ir Josepho Di Mambro vadovaujama sekta, žadėjusi „kosminį perėjimą“, atskleidė, kaip manipuliacija, izoliacija ir apokaliptiniai įsitikinimai gali sukelti pražūtingas pasekmes. Ši istorija lieka įspėjimu apie religinių kultų pavojus ir būtinybę apsaugoti individus nuo destruktyvių ideologijų.