Kaip atsirado Vatikanas?

Žodis Vatikanas (Vaticanus) kilęs iš lotyniško vietovės pavadinimo Mons Vaticanus, reiškiančio „Vatikano kalvą“ – žemę vakarinėje Tiberio upės pusėje. Ši vieta senovės romėnams nebuvo ypatingai svarbi – tai buvo priemiestis, neįtrauktas į Romos miesto ribas.

Etimologija iki šiol aptarinėjama. Galimos kilmės versijos:

  • vates (lot. „pranašas“) + canere („kalbėti, dainuoti“) → vaticinari – „pranašauti“ → Vaticanus galėjo reikšti „pranašų žemę“.
  • Kai kurie šaltiniai mini seną romėnų dievybę Vaticanus, siejamą su kūdikio pirmaisiais garsais – taigi „žodžio gimimo vieta“.
  • Kita teorija – tai buvo negimininga kalva, turėjusi etrušką pavadinimą, kurį romėnai adaptavo.

Kodėl būtent ten įkurtas Vatikanas?

  1. Šv. Petro kapas:
    Pagrindinė priežastis – čia, pagal seną krikščionių tradiciją, yra palaidotas apaštalas Petras, pirmasis popiežius. Jis buvo nukryžiuotas per Nerono persekiojimus apie 64 m. po Kr., Vatikano kalvos papėdėje, cirke šalia Kaligulos obelisko (kuris dabar stovi Šv. Petro aikštėje).
  2. Konstantinas Didysis apie 324 m. pastatė pirmąją Šv. Petro baziliką būtent virš Petro kapo – tai tapo krikščionybės piligriminės traukos centru.
  3. Nors ilgus amžius popiežiai gyveno Laterane (kitame Romos gale), XIV a. pab. jie perėjo į Vatikano rūmus, ypač po grįžimo iš Avinjono nelaisvės. Nuo tada tai tapo nuolatine jų rezidencija.

Kodėl Vatikanas toks mažas? Kodėl tik 44 ha?

Derybose su Italijos valdžia 1929 m. popiežius Pijus XI sąmoningai sutiko su labai maža teritorija – tai buvo principinis pasirinkimas, nes Bažnyčiai nereikėjo didelės valstybės, tik garantuotos nepriklausomybės:

  • Popiežius sakė: „Maža valstybė, bet stipri savo laisvėje.“
  • Bažnyčia nenorėjo tapti pasaulietine galybe, kaip buvo su Popiežiaus valstybe prieš 1870 m.
  • Italija nenorėjo atiduoti per daug žemės – Roma turėjo likti vieninga sostinė, o Vatikano siena aiškiai atribojo dvi valdžias.

Iš tikrųjų buvo svarstomi ir didesni plotai – buvo kalbėta apie Castel Gandolfo (popiežiaus vasaros rezidenciją), Laterano rūmus, net Avinjono turtus, bet galiausiai buvo pasirinktas tik Vatikano kompleksas, kaip simboliškai ir praktiškai pakankamas.

Kodėl Musolinis sutiko?

  • Norėjo užbaigti „Romos klausimą“, kuris ilgus dešimtmečius skaldė Italijos visuomenę.
  • Norėjo užsitikrinti Bažnyčios palankumą – fašistų režimui buvo svarbus tautinis vieningumas.
  • Sutartimi gavo popiežiaus pripažinimą Italijos karalystei su Roma kaip sostine – tai buvo prestižas.

Nors jis užima vos 0,44 km² (mažiausia nepriklausoma valstybė), Vatikanas turi:

  • konstituciją ir įstatymus,
  • savo pilietybę (laikiną),
  • pašto sistemą ir pašto ženklus,
  • banką (IOR),
  • radiją, laikraštį, portalo sistemą,
  • karinę apsaugą – Šveicarų gvardiją,
  • diplomatines atstovybes daugiau kaip 180-yje šalių.

Vatikanas tapo unikaliu politiniu reiškiniu, kur valstybės suverenitetas yra naudojamas vien dvasiniams tikslams. Jis egzistuoja ne tam, kad kurtų imperiją, o tam, kad užtikrintų, jog Bažnyčios balsas niekada nepriklausytų nuo pasaulietinės galios.

Įdomybės apie Vatikaną

– Mažiausia kariuomenė pasaulyje – Šventojo Sosto saugumą užtikrina Šveicarų gvardija, įkurta dar 1506 m. Jos nariai – tik nevedę šveicarai katalikai, tarnaujantys popiežiui ir vilkintys renesansiniais drabužiais, kuriuos klaidingai sieja su Mikelandželu (iš tikrųjų sukūrė komandoras Jules Repond XX a. pradžioje).

– Vatikane nėra gimstamumo – tai vienintelė valstybė, kurioje negimsta kūdikiai natūraliai. Pilietybė suteikiama ne pagal kraują, bet pagal pareigas, ir automatiškai baigiasi pasibaigus tarnybai.

– Savo radijas ir astronomai – Popiežius Pijus XI 1931 m. įkūrė „Radio Vaticana“, o Vatikano observatorija – viena seniausių pasaulyje (įkurta XIII a.), dabar turi teleskopą Arizonoje (JAV), nes ten mažiau šviesos taršos nei Romoje.

– Daugiau meno nei gyventojų – vos keli šimtai gyventojų ir tūkstančiai meno kūrinių, tarp jų Siksto koplyčia, Mikelandželo Paskutinis teismas, Raphaelo kambariai ir nesuskaičiuojamos relikvijos.

– Saugomas neįkainojamas archyvas – Vatikano slaptasis archyvas (nors dabar jis pervadintas į Apaštališkąjį archyvą) slepia daugiau kaip 85 kilometrus lentynų, tarp jų dokumentus apie Galilėjų, Templiorius, inkviziciją, net Napoleono laiškus.

Vatikano bankas (IOR) garsėjo ne tik šventais reikalais – XX a. jis buvo susijęs su keletu finansinių skandalų, įskaitant Banco Ambrosiano žlugimą. Visgi tai viena iš nedaugelio institucijų pasaulyje, turinti dvasinę misiją ir finansinę veiklą vienu metu.