Malachijas

Malachijas (hebrajiškai מַלְאָכִי – Mal’akhi, graikiškai Μαλαχίας – Malachias, lotyniškai Malachias, arabiškai ملاخي – Malakhi) – paskutinis Senojo Testamento pranašas, kurio vardas reiškia „Mano pasiuntinys“ arba „Viešpaties pasiuntinys“.

Malachijas gyveno V a. pr. Kr., kai žydai po tremties jau buvo sugrįžę į Jeruzalę ir atstatė šventyklą. Jo pranašystės skirtos jau atkurtoje šventykloje tarnaujantiems kunigams ir tautai, kuri buvo praradusi tikėjimo ugnį, susidūrusi su abejingumu ir dvasine stagnacija. Apie patį Malachiją beveik nieko nežinoma – kai kurie net spėja, kad tai galėjo būti simbolinis vardas, reiškiantis tiesiog „pasiuntinį“.

Malachijas garsėja tuo, kad jo knyga užbaigia Senojo Testamento pranašų tradiciją ir pereina į „pranašystės tylą“, kuri tęsėsi iki Jono Krikštytojo laikų. Jis smarkiai kritikavo šventikų abejingumą, neteisingumą, aukų iškraipymą ir tautos neištikimybę Dievui. Tačiau Malachijas taip pat skelbė ateinančio Viešpaties dieną, ragino atgailauti ir sugrįžti prie ištikimybės Dievui.

Vienas garsiausių Malachijo knygos vaizdinių – pranašavimas apie „Viešpaties pasiuntinį“, kuris ateis paruošti kelią. Šią vietą krikščionys vėliau aiškino kaip Jono Krikštytojo pranašystę ir Mesijo atėjimo skelbimą. Malachijas kvietė tautą vėl išgryninti tikėjimą, aukas ir gyvenimą, iškelti širdies nuoširdumą aukščiau už ritualų formalumą.

Citatos:
– „Štai siunčiu savo pasiuntinį, ir jis paruoš kelią prieš mane.“ (Malachijo knyga 3,1)
– „Atsiverskite pas mane, ir aš atsiversiu pas jus, – sako kareivijų Viešpats.“ (Malachijo knyga 3,7)
– „Viešpats, kurio jūs ieškote, staiga ateis į savo šventyklą.“ (Malachijo knyga 3,1)

Malachijas liko tarsi tiltas tarp Senojo ir Naujojo Testamento. Jo pranašystės apie Dievo teismą ir atnaujinimą stipriai įkvėpė vėlesnius tikėjimo judėjimus. Malachijo žodžiai apie „pasiuntinį“ iki šiol laikomi viena aiškiausių nuorodų į Jono Krikštytojo misiją ir Mesijo atėjimą.

Malachijo žinia šiandien aktuali kaip kvietimas ne tik formaliai laikytis tradicijų, bet gyventi gyvu, sąžiningu ir atsinaujinančiu tikėjimu.