Dikasterijos prefektas – tai vienas iš aukščiausių pareigūnų Romos kurijoje, Vatikano institucijoje, atsakingoje už visos Katalikų Bažnyčios valdymą. Paprasčiau tariant, tai žmogus, vadovaujantis konkrečiai Vatikano „ministerijai“, tvarkančiai tikėjimo, vyskupų, dvasininkijos, švietimo, šeimos, kultūros, labdaros ar kitus reikalus.
Žodis „dikasterija“ (lot. dicasterium, gr. dikastérion) kilo iš senovės Graikijos, kur reiškė teismą ar sprendimų priėmimo instituciją. Popiežius Pranciškus šį terminą oficialiai įvedė 2022 m., pertvarkydamas kuriją pagal dokumentą Praedicate Evangelium. Iki tol šios institucijos vadintos kongregacijomis arba tarybomis.
Prefektas yra paskirtas popiežiaus. Jis gali būti kardinolas arba vyskupas (rečiau – kunigas, nors šiuo metu Pranciškus yra paskyręs ir vieną pasaulietį). Jo atsakomybė – vadovauti dikasterijai, rengti sprendimus, koordinuoti veiklą su vyskupijomis visame pasaulyje ir padėti popiežiui vykdyti misiją.
Kai kurie prefektai valdo ypač įtakingas dikasterijas, kurios daro didelę įtaką visai Katalikų Bažnyčiai:
- Tikėjimo mokymo dikasterija – atsakinga už tikėjimo doktrinos aiškinimą, erezijų nagrinėjimą ir teologinį Bažnyčios vientisumą. Jos prefektas dažnai vadinamas „Bažnyčios sargu“.
- Vyskupų dikasterija – padeda popiežiui atrinkti vyskupus visame pasaulyje.
- Evangelizacijos dikasterija – rūpinasi misijų teritorijomis ir naujų bendruomenių kūrimu.
Anksčiau tikėjimo doktrinos institucija vadinosi Šventuoju ofisu, o jos prefektas – pats popiežius. Tiesioginis prefekto pavaduotojas buvo vadinamas sekretoriumi. Taip buvo pabrėžiama, kad tai – pati svarbiausia institucija, beveik kaip Vatikanas Vatikane.
Citata iš popiežiaus Pranciškaus konstitucijos Praedicate Evangelium:
„Kurija neturi būti valdžios organas, bet Evangelijos skelbimo įrankis.“
Dikasterijų prefektai formuoja globalios Bažnyčios kryptį. Jų sprendimai lemia, kokios knygos laikomos ortodoksinėmis, kurie kunigai tampa vyskupais, kaip reaguoti į visuomenės iššūkius (pvz., LGBTQ+, celibato klausimus, tarpreliginį dialogą). Prefektas nėra paprastas administratorius – jis yra pasaulinio masto dvasinis ir intelektualinis lyderis.
2023 m. popiežius Pranciškus paskyrė kardinolą Víctor Manuel Fernández Tikėjimo dikasterijos prefektu. Jis žinomas kaip artimas Pranciškaus bendradarbis ir teologas, pabrėžiantis gailestingumą bei Bažnyčios atvirumą. Jo paskyrimas sulaukė tiek entuziastingo palaikymo, tiek kritikos.