Lev Tahor (hebrajiškai לֵב טָהוֹר, „Tyras širdimi“) yra prieštaringai vertinama grupė, save vadinanti ultraortodoksų žydų bendruomene, tačiau daugelio laikoma sekta dėl ekstremalių praktikų ir kaltinimų vaikų seksualiniu išnaudojimu, žmogaus prekyba bei kitais nusikaltimais. Nuo įkūrimo Izraelyje 1988 m. iki paskutinių įvykių Gvatemaloje 2025 m., Lev Tahor keliavo per šalis, palikdama teisinių problemų ir tragiškų istorijų pėdsaką.
Izraelis (1988–1990)
Lev Tahor 1988 m. Jeruzalėje įkūrė rabinas Shlomo Helbrans, save laikęs mesijine figūra. Grupė teigė sekanti griežta judaizmo forma, tačiau jų praktikos, tokios kaip ilgos maldos, griežtos dietos taisyklės ir neįprastos santuokų taisyklės, buvo laikomos radikaliomis net ultraortodoksų bendruomenėse. Izraelyje sekta pritraukė nedaug pasekėjų, o kaltinimai vaikų nepriežiūra ir izoliacija paskatino Helbransą palikti šalį. Pasak buvusio nario Yisraelio Amiro, „Helbrans teigė turįs antgamtinių galių, o jo pasekėjai tikėjo, kad jis atėjo ‘taisyti’ žmonių sielų.“
JAV (1990–2000)
Persikėlusi į Niujorką, Lev Tahor įsikūrė Brukline, kur Helbransas toliau plėtojo savo mokymą. Grupė gyveno uždaroje bendruomenėje, vengdama išorinio pasaulio. Moterys ir mergaitės nuo trejų metų turėjo dėvėti juodus, visą kūną dengiančius drabužius, dėl ko sekta buvo praminta „žydų talibanu“. Kaltinimai vaikų išnaudojimu ir prievartinėmis santuokomis pradėjo kauptis, o 1994 m. Helbransas buvo nuteistas už nepilnamečio pagrobimą. Po dvejų metų kalėjimo jis buvo deportuotas į Izraelį, bet sekta tęsė veiklą JAV, vadovaujama jo pasekėjų.
Kanada (2000–2014)
Lev Tahor persikėlė į Kvebeką, vėliau į Ontariją, ieškodama izoliacijos. Čia bendruomenė gyveno uždarame komplekse, kur vaikai buvo atskiriami nuo biologinių tėvų ir „perduodami“ kitoms šeimoms, siekiant stiprinti sektos kontrolę. 2013 m. Kvebeko teismas nusprendė, kad 14 vaikų turi būti atiduoti globai dėl nepriežiūros ir fizinio smurto. Vietos gyventojai skundėsi, kad sekta atsisakė integruotis, o buvę nariai liudijo apie bausmes, tokias kaip mušimas diržais ar pakabomis. 2014 m., vengdama vaikų apsaugos tarnybų, apie 200 narių pabėgo į Gvatemalą.
Gvatemala (2014–2025)
Gvatemaloje Lev Tahor įsikūrė Oratorio mieste, netoli sostinės, kur įsigijo žemę ir gyveno fermoje. Bendruomenė, sudaryta iš apie 50 šeimų iš Gvatemalos, JAV, Kanados ir Izraelio, toliau laikėsi griežtų taisyklių: mergaitės nuo 13 metų buvo verčiamos tuoktis su vyresniais vyrais, o vaikai dažnai buvo laikomi rūsiuose kaip bausmė. Vietos čiabuviai Tz’utujil 2014 m. išleido ediktą, reikalaudami sektos išsikraustyti, nes ji kėlė grėsmę vietos kultūrai. 2017 m. Helbransas nuskendo upėje per ritualinį panirimą, o vadovavimą perėmė jo sūnus Nachmanas, laikomas dar ekstremalesniu.
Lev Tahor teigė praktikuojanti „tyrą“ judaizmą, tačiau jų veikla kėlė įtarimų visose šalyse:
- Religinės praktikos: Ilgos maldos, griežtos dietos (dažnai veganinės), visiškas atskyrimas nuo išorinio pasaulio. Vaikai negaudavo formaliojo išsilavinimo, o bendruomenė gyveno pagal Helbranso interpretacijas, kurios skyrėsi nuo tradicinio judaizmo.
- Socialinė struktūra: Sekta buvo hierarchinė, su Helbransu ir jo artimaisiais kaip neginčijamais lyderiais. Moterys ir vaikai buvo griežtai kontroliuojami, o biologiniai ryšiai tarp tėvų ir vaikų dažnai nutraukiami.
- Kaltinimai nusikaltimais: Lev Tahor buvo kaltinama vaikų seksualiniu išnaudojimu, prievartinėmis santuokomis, fiziniu smurtu ir žmogaus prekyba. 2018 m. grupė bandė gauti politinį prieglobstį Irane, prisiekdama ištikimybę ajatolai Ali Khamenei, kas šokiravo žydų bendruomenes.
Vaikų seksualinis išnaudojimas
Sunkiausi kaltinimai Lev Tahor buvo susiję su vaikų seksualiniu išnaudojimu:
- Liudijimai: Buvę nariai, tokie kaip Yisraelis Amiras, pasakojo apie sistemingą prievartą. Viena moteris teigė, kad būdama 17 metų buvo mušama diržu, seksualiai išnaudojama savo tėvo ir priversta tekėti už 30-mečio, kai jai buvo 15. Kitas liudijimas atskleidė, kad mergaitės nuo 13 metų buvo „kalinamos rūsiuose“ ir verčiamos tuoktis.
- Teisinės bylos: 2021 m. Niujorke du sektos lyderiai, Shlomo Helbrans ir Mayer Rosner, buvo nuteisti 12 metų kalėjimo už nepilnamečių pagrobimą ir seksualinį išnaudojimą. Jie pagrobė 14-metę mergaitę ir jos 12-metį brolį, siekdami grąžinti mergaitę į „seksualinius santykius“ su suaugusiu vyru. 2024 m. trys broliai Weingartenai buvo nuteisti už panašius nusikaltimus, įskaitant vaikų išnaudojimą ir pagrobimą.
- Gvatemalos tyrimai: 2024 m. gruodį Gvatemalos valdžia atliko reidą Oratorio fermoje, pašalindama 160 nepilnamečių ir 40 moterų dėl įtarimų prievartinėmis santuokomis, išprievartavimais ir žmogaus prekyba. Prokurorė Nancy Paiz teigė: „Remiantis skundėjų pareiškimais, įrodymais ir medicininiais tyrimais, nustatyta, kad buvo vykdoma žmogaus prekyba, įskaitant priverstines santuokas ir prievartą.“ Rastas vieno vaiko kaulų įtarimas sustiprino kaltinimus.
Lev Tahor istorija pažymėta nuolatiniu bėgimu nuo teisėsaugos:
- 2013–2014 m.: Po vaikų globos bylų Kanadoje sekta persikėlė į Gvatemalą, kaltindama valdžią religiniu persekiojimu.
- 2021–2022 m.: Niujorko ir Meksikos teisėsaugos veiksmai sumažino sektos įtaką. Meksikoje 2022 m. buvo išgelbėta vaikų grupė, o keli nariai areštuoti.
- 2024–2025 m.: Gvatemalos reidas tapo reikšmingiausiu smūgiu sektai. 2025 m. sausį Interpol areštavo sektos narį Yoel Alter Gvatemaloje, o Jonathan Emmanuel Cardona Castillo buvo sulaikytas Salvadore dėl vaikų išnaudojimo ir prekybos žmonėmis. Sekta bandė atgauti vaikus, įsiverždama į globos centrą, tačiau valdžia atkovojo daugumą vaikų.
- Dabartis: Lev Tahor nariai tebėra išsklaidyti Gvatemaloje, Meksikoje ir kitur. Gvatemalos žydų bendruomenė atsiribojo nuo sektos, pareikšdama: „Lev Tahor nėra mūsų dalis, ir mes remiame valdžios pastangas apsaugoti vaikus.“ Sekta ir toliau teigia esanti persekiojama dėl religinių įsitikinimų, tačiau tarptautinės pastangos, remiamos JAV Homeland Security, tęsia tyrimus.
Lev Tahor istorija yra tragiškas pavyzdys, kaip religinis uolumas gali virsti prievarta ir nusikaltimais. Sekta, žadėjusi „tyrą širdį“, tapo žinoma dėl vaikų kančių ir izoliacijos. Buvęs narys Yisraelis Amiras, pabėgęs iš Gvatemalos, sakė: „Aš turėjau pradėti gyvenimą nuo nulio, bet mano sūnus liko jų rankose.“ Jo pastangos išgelbėti vaiką, padedant Izraelio agentams, atspindi daugelio šeimų skausmą.
Lev Tahor byla primena, kad religinė laisvė negali pateisinti žmogaus teisių pažeidimų. Kaip teigė Gvatemalos prokuroras Dimas Jimenez: „Nėra tolerancijos vaikų išnaudojimui!“ Šiandien Lev Tahor lieka susiskaldžiusi, jos lyderiai kalėjime arba bėga, o išgelbėti vaikai gauna galimybę gyventi be baimės. Tačiau klausimas išlieka: kaip užkirsti kelią tokioms sektoms ateityje?