Kas yra pontifikas?

Pontifikas – tai senas titulas, kurį šiandien dažniausiai girdime kalbant apie popiežių. Tačiau pats žodis turi kur kas senesnę ir įdomesnę istoriją, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio.

Žodis „pontifikas“ kilo iš lotynų kalbos žodžio pontifex, kuris pažodžiui reiškia „tilto statytojas“ (pons – tiltas, facere – daryti, statyti). Šis titulas romėnų laikais buvo skirtas aukšto rango žyniams, atsakingiems už religinių ceremonijų vykdymą ir ryšį tarp dievų ir žmonių.

Senovės Romoje žyniai (pontifikai) simboliškai buvo laikomi tais, kurie statė „tiltus“ tarp dvasinio (dieviškojo) ir pasaulietinio (žemiškojo) pasaulių. Jie atliko apeigas, interpretavo ženklus ir pranašystes, ir taip tarsi „jungė“ skirtingus pasaulius.

Žlugus Romos imperijai, titulas buvo perimtas krikščionių Bažnyčios. Laikui bėgant pontifiku imta vadinti vyriausiąjį krikščionių dvasininką – popiežių, kuris, panašiai kaip senovės Romos pontifikai, tapo jungtimi tarp Dievo ir tikinčiųjų.

Istorijos

Imperatorius pontifikas:
Romos imperatorius Augustas buvo paskelbtas Pontifex Maximus – aukščiausiuoju pontifiku, dar 12 metais pr. Kr. Būtent šį titulą vėliau perėmė popiežiai, tarsi tęsdami imperatorių simbolinę valdžią religijos sferoje.

Tiltas per Tiberį:
Pasak legendos, pirmieji pontifikai Romoje tikrai rūpinosi tiltais. Jų žinioje buvo šventas tiltas per Tiberį (Pons Sublicius), kuriuo galėjo eiti tik žyniai, simboliškai reprezentuojantys jungtį tarp dievų ir žmonių.

Citata apie pontifiką iš Cicerono (I a. pr. Kr.):

„Pontifex non solum caerimonias divinas curat, sed etiam res publicas administrat.“
(Pontifikas rūpinasi ne tik dieviškomis apeigomis, bet valdo ir valstybės reikalus.)

Pontifikas šiandien

Šiandien žodį „pontifikas“ dažniausiai girdime kaip alternatyvų, pagarbų popiežiaus titulą – „Romos pontifikas“, reiškiantį popiežiaus, kaip dvasinio tilto tarp Dievo ir tikinčiųjų, misiją.

Popiežiaus Pranciškaus mintis, atspindinti pontifiko vaidmenį (2021 m.):

„Mūsų užduotis – ne statyti sienas, o būti tiltais tarp žmonių ir Dievo, tarp širdžių ir tiesos.“