„The Aquinas Institute for the Study of Sacred Doctrine“, lietuviškai vadinamas „Akviniečio institutas Šventojo mokymo studijoms“ arba trumpiau tiesiog „Akviniečio institutas“, yra JAV veikianti akademinė iniciatyva, glaudžiai susijusi su Dominikonų kolegija, tiksliau – Dominican House of Studies Vašingtone. Ši vieta, kur dominikonų vienuoliai jau šimtmečius gilina teologiją, tapo pagrindu institutui, kuris siekia tęsti ir plėtoti šią tradiciją, orientuodamasis į gilias teologijos, Šventojo Rašto ir ypač šv. Tomo Akviniečio doktrinos studijas.
Kas tai yra? Tai ne šiaip mokymo įstaiga, o erdvė, kur susitinka tikėjimas ir protas. Institutas specializuojasi tyrinėdamas „šventąjį mokymą“ – taip šv. Tomas vadino teologiją, kuri jam buvo tarsi mokslas, jungiantis Dievo apreiškimą su žmogiškuoju mąstymu. Čia studijuojamas Šventasis Raštas, Bažnyčios tradicija ir Akviniečio darbai, tokie kaip „Summa Theologiae“, kurie laikomi vienu didžiausių krikščioniškos minties paminklų. Tai vieta, kur klausiama ne tik „ką tikėti“, bet ir „kodėl“ – ir atsakymai ieškomi per Tomo logiką, aiškumą ir pagarbą tiesai.
Iš kur kilo? Institutas įkurtas prie Dominikonų kolegijos, kuri pati yra dominikonų vienuolių, sekusių šv. Dominyko keliu, vaisius. Šv. Dominykas XIII a. įkūrė ordiną, kad skelbtų tiesą per pamokslus ir mokymą, o šv. Tomas, būdamas dominikonas, šią misiją pakėlė į naują lygį. Būtent šioje dvasioje – tiesos ieškojimo per studijas – ir gimė Akviniečio institutas. Nors tiksli įkūrimo data priklauso nuo konkrečių istorinių aplinkybių, jis remiasi šimtmečių tradicija, kurią Vašingtone puoselėja Dominican House of Studies, oficialiai tapusi pontifikaline fakultete dar XX a. viduryje.
Kodėl jis egzistuoja? Kai pasaulis skęsta informacijos jūroje, o tikėjimas neretai laikomas priešingu mokslui, institutas siūlo kitokį kelią – tikėjimo ir proto sąjungą. Šv. Tomas tikėjo, kad Dievas kalba per Šventąjį Raštą ir per gamtos dėsnius, o institutas šią idėją neša toliau, padėdamas suprasti, kaip senosios tiesos dera su šiuolaikiniu gyvenimu. Tai atsakas į prasmės alkį, kurį jaučia tiek tikintieji, tiek ieškantys, norintys ne tik jausti, bet ir mąstyti apie Dievą.
Kaip tai veikia? Institutas organizuoja paskaitas, seminarus, studijų programas, dažnai remdamasis Tomo Akviniečio darbais. Čia gali rasti viską – nuo Šventojo Rašto analizės iki diskusijų apie moralę ar net gamtos filosofiją. Tai ne sausas mokslas – tai gyvas dialogas, kur dominikonų tradicija kviečia ne tik mokytis, bet ir dalintis tuo, kas išmokta, kaip sakė šv. Tomas: „kontempliuoti ir perduoti kitiems“. Institutas taip pat siekia, kad šios idėjos pasiektų ne tik akademikus, bet ir plačiąją visuomenę – per internetinius kursus, publikacijas ar renginius.
Kam tai skirta? Visiems, kam rūpi tiesa – ar esi studentas, teologas, ar tiesiog žmogus, ieškantis gilesnio gyvenimo supratimo. Tai ypač aktualu tiems, kas nori sujungti tikėjimą su racionaliu mąstymu, sekdami Akviniečio pavyzdžiu. Lietuvoje, kur krikščioniškos šaknys gilios, bet modernumas kelia naujus klausimus, toks institutas galėtų būti įkvėpimas ieškant atsakymų.
„Akviniečio institutas“ yra tarsi švyturys tiems, kas nori ne tik tikėti, bet ir suprasti. Jis stovi kaip priminimas, kad šv. Tomo idėjos – aiškios, gilios ir universalios – vis dar kalba mums, padėdamos rasti kelią tarp tikėjimo ir šiuolaikinio pasaulio iššūkių.